Menu
نویسنده مطلب : سعید رمضانی

مطلب مورد بحث:

تعریف پایداری چیست؟ | بررسی مفهوم پایداری در مدیریت و کسب و کار


یکی از روش‌های کاهش ترافیک، ایجاد خیابان‌های عریض‌تر و اتوبان چند طبقه و موارد مشابهه. به طور کلی مسیرهای جدید برای خودروها که نسبت به مسیرهای قبلی از نظر عرض و کیفیت و ارتباطات بهتر هستند.

در تحلیل پایداری این نوع روش‌ها، باید دقت بشه که اولین اثر مستقیم همچنین راهکاری تغییر میزان جذابیت اون منطقه و تمام مناطقی که دسترسی‌شون فرق کرده‌ست هست.

به این معنی که اگر قبلا خیابون الفی داشتیم که همیشه ترافیک بود و اومدیم اون خیابون رو چند طبقه کردیم و مسیرهای عریض‌تری ساختیم، ممکنه باعث بشه که قیمت زمین در اون حول و حوش یا تمام مناطقی که دسترسی بهش بهتر شده افزایش پیدا کنه. در نتیجه باعث بشه در چند سال آینده افراد بیشتری ساکن بشن و بار ترافیکی جدیدی اضافه بشه.

 

این که این روش پایدار هست یا نه، مربوط میشه به بررسی این اثر در همون شرایط خاص. اما من حداقل گزارشاتی یادم هست از روش‌ مشابهی که در تهران انجام شده و همین اثر افزایش تراکم انسانی باعث بدتر شدن اوضاع شده.

——

یه روش می‌تونه تشویق و ایجاد بسترهای استفاده از دوچرخه باشه.

در یک سناریوی فرضی اگه این کار برای خیابون ولیعصر تهران انجام بشه و از خطوط BRT هم استفاده بشه، باعث میشه که رانندگان اتوبوس دقت بیشتری در رانندگی بکنند و کندتر حرکت کنند.

در نتیجه باعث میشه که سرعت جابه‌جایی با BRT بیاد پایین و برای افرادی که مهمه کاهش جذابیت داشته باشیم.

که بعدش باعث افزایش ترافیک میشه چون این افراد سوق پیدا می‌کنند به سمت استفاده از روش‌های جایگزین که بخشیش تاکسی‌ها  و ماشین شخصی هست.

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟