Menu
نویسنده مطلب : رضا بهمنیان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


۱) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
به نظر من کسب و کار های مرتبط با توریسم و گردشگری با اینکه تو کشور ما وجود داره و ایران هم از نظر توریستی بودن ، پتانسیل خیلی خوبی داره ، هنوز خیلی جای کار داره و میشه اون رو بهتر کرد. به نظر من میشه تور های گردشگری رو ایجاد کرد که در تمام مرزهای پر رفت و آمد کشور مثل مرز عراق و ترکیه و یا خود پایتخت (برای مسافرینی که از طریق هوایی وارد ایران میشن ) ایجاد کرد . در کنار این تور ها یک سایت هم طراحی بشه که همه تور ها رو با تمام توضیحات برای همه افراد در تمام جهان با عکس و فیلم توضیح بده و دسته بندی داشته باشه . مثلا تور گردشگری دریایی ، تور گردشگری جنگلی (  روز زندگی در جنگل ) ، تور مذهبی ، تور کویر گردی ، تور برف . با بازاریابی محتوایی که در فضای اینترنت میشه افراد جذب میشن و این امکان وجود داشته باشه که هرکسی بتونه جا رزرو کنه و از سراسر جهان پرداخت کنه مثل حساب پی پال .  در ایران هم هرکس با توجه به منطقه ای که زندگی میکنه آموزش ببینه ئ مجوز تور بهش داده بشه و توی سایت براش یک پروفایل ایجاد بشه تا بتونه تور خودش را تبلیغ کنه و سعی کنه با بقیه تور های منطقه خودش و مناطق دیگه کشور رقابت کنه . اینجا انحصار وجود نداره و هرکسی میتونه تور ایجاد کنه که البته باید دانش پشتش باشه که همین نبود انحصار و وجود رقابت باعث ایجاد ارزش میشه.
۲) بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
عموم مردم برای اینکه از روزمرگی های زندگی فاصله بگیرن و بتونن به اهدافی که در ذهن و زندگیشون دارن برسن قطعا به تفریح و مسافرت نیاز دارن . همونطور که گفتم ایران از نظر گردشگری میتونه خیلی پیشرفت کنه که متاسفانه با سیاست هایی که وجود داره خیلی به مراکز جذب توریسم ایران توجه نمیشه! ارزشی که این کار ایجاد میکنه برطرف کردن نیاز مردم به تفریح هست که یک ارزش پایدار به حساب میاد و مردم مثل خوردن ، پوشیدن و نیاز های دیگه به تفریح کردن هم نیاز دارن و اگر درست مدیریت بشه از سراسر جهان سالانه میلیون ها دلار وارد کشور میشه. از طرفی باعث رونق تجارت و فروش محصولات ایرانی و صنایع دستی هم میشه که خودش میتونه خیلی برای ما سود آور باشه.

۳) این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
صنعت گردشگری

۴) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
به نظر من چون نیاز به مسافرت در تمام انسان ها وجود داره میشه گفت بازار بالقوه ایران شامل تمام مردم جهان میشه که هر کس رو با توجه به علاقش به طبیعت ، تاریخ ، فرهنگ و جاهای دیدنی میشه ترغیب به دیدن از ایران و جاذبه هاش کرد. البته بهتر هست بگیم همه مردم جهان به غیر از افرادی که نسبت به ایران ( به خاطر وجود اخبار بدی که منتشر میشه ) ، دید منفی پیدا کردن .

بازار آماده » تمام افرادی که در جهان بازنشسته هستن و یا جوان هستن و هنوز درگیر یک زندگی پر مشغله نشدن و بسیاری از مردم شاغل در فصول تعطیل سال ، در جهان رو میشه بازار آماده برای این صنعت در نظر گرفت. از نظر مالی بسیاری از افراد میتونن وارد ایران بشن چراکه ارزش پول ایران در حال حاضر خیلی پایین تر از سایر کشور هاست . پس چیزی که مهم هست زمان و شرایط زندگی افراد و انتخاب ایران به جای سایر مراکز دیدنی جهان به عنوان هدف مسافرت هست.

ایران به دلیل داشتن مراکز مذهبی و فاصله کمی که با کشور های اسلامی شیعه مثل عراق ، پاکستان ، افغانستان و … داره میتونه روی این گزینه تمرکز کنه و سعی کنه تا بیشتر شیعیان رو ترغیب به دیدن از ایران بکنه . از طرفی میشه به مردمی که در جهان به کویر گردی ، جنگل و دریا علاقه مند هستند انواع تور های گردشگری رو ارائه بده تا از پتانسیل های خدادای هم در کشور استفاده بشه. بنابراین بازار هدف ما در وحله اول کشور های اسلامی و همسایه چون وجه اشتراک های بیشتری داریم و بهمون نزدیک تر هستن و در مرحله دوم کشورهای دیگر جهان هستن.

۵) بازار این فعالیت را – بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم – تحلیل کنید یا حدس بزنید.
۱- ضرورت : نیاز به تفریح و مسافرت چیزی نیست که مردم با اون آشنایی نداشته باشن و اون رو نیاز به حساب نیارن . به نظر من باید روی این که ما رو به عنوان مقصد توریسم به جای سایر کشور ها انتخاب کنن مهمه که این یعنی تبلیغ درست و بازاریابی محتوا. البته افرادی که نسبت به ایران دید منفی دارند در نتیجه هیچ ضرورتی برای ورود به ایران نمیبینند و نسبت به این دسته از افراد باید سیاستهای متفاوتی را در نظر گرفت . مثلا تجربه مثبت همه افرادی که به ایران سفر کرده اند را دریک بلاگ منتشر کرد.
۲- اندازه بازار : برآیند تقاضا برای این بازار بسیار زیاد است و میتوان گفت به اندازه تمام مردم کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته میتوان مخاطب برای این بازار وجود دارد .
۳- محدوده قیمت قابل ارزه : در ایران برای تمام سلایق مراکزی وجود دارد که میتوانند با قیمت های مختلف به تفریح در آن محل ها بپدازند.
۴- هزینه بدست آوردن مشتری جدید: این هزینه برای جذب مشتری جدید یعنی
جمع تماما هزینه هایی که برای جذب گردشگر میشود و تقسیم آن بر تعداد گردشگرها. این هزینه شامل هزینه سئو در گوگل ، تبلیغات ادورز در سایت های گردشگری جهانی میشود که با توجه به هزینه های مربوط به هر کلمه با توجه به سختی کلمه متفاوت خواهد بود . اگر سایت با ورودی هر ۱۰۰۰ نفر ، بین ۱ تا ۵ مشتری را داشته باشد ، میتوان درآمد بسیار زیادی را در طول سال از این طریق متصور شد. علاوه بر این هزینه برای تولید محتوای ویدیویی ، تصویری و متنی و ترجمه آنها نیز باید محاسبه شوند و بر تعداد افرادی که در سایت برای دریافت تور  ثبت نام میکنند تقسیم شوند
۵- هزینه رساندن محصول دست مشتری : اگر به این کار به چشم خدمات نگاه کنیم ، هزینه ای برای رساندن دست مشتری نخواهیم داشت.
۶- منحصر به فرد بودن : در صنعت گردشگری و کارهای خدماتی جای کار برای منحصر به فرد بودن زیاد است و هرکس با خلاقیت خودش میتواند امکاناتی را به مسافرین بدهد که سایر کشور ها آنها را نداشته باشند . مثلا غذاهای ایرانی خودش یک نوع منحصر به فرد بودن به حساب می آید یا موسیقی و یا مراکز دیدنی که در جای دیگر از جهان دیده نمیشوند .

۷- سرمایه گذاری : این کار در کشور های دیگر جهان نیز قابل پیاده سازی است و از نظر هزینه سرمایه گذاری خیلی هزینه زیادی را نخواهد داشت  . تنها هزینه آموزش  به افراد متقاضی برای راه اندازی تور و راه اندازی سایت و سئو و تبلیغات است که یک شرکت به راحتی میتواند آنها را مدیریت کند.
۸- عرضه محصولات وابسته : محصولات وابسته در این صنعت بسیار زیاد هستند . نیاز به اسکان ، رفت و آمد و تغذیه همگی نیاز هایی هستند که میتوان برای آنها محصولاتی به افرادی که به ایران می آیند تهیه کرد. محصولاتی که همگی به خدمات اصلی ما یعنی تور های کوچک در شرایط مختلف ختم میشود.
مدت زنده ماندن محصول : این گزینه برای کشور ایران که کشوری چهار فصل است خیلی مشکل ساز نیست. مدت زنده ماندن هر محصول ما دقیقا بازه زمانی است که آب و هوا در آن منطقه مناسب است. در تابستان میتوان به شهرهای خنک سفرکرد و در زمستان میتوان به شهر های گرم سیر مثل کیش ، خوزستان و …. البته با توجه به نوع طور این گزینه متفاوت است . مثلا تور برف را در فصل زمستان میتوان پیاده سازی کرد ولی در ایران شهر هایی هستند که در آنها در فصل تابستان هم روی کوه ها برف وجود دارد .
۶) به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
این صنعت یعنی برگزاری تور های مختلف گردشگری و مذهبی بیشتر از هر چیزی به امنیت نیاز داره . شاید ما بیایم و یک تور رو راه اندازی کنیم و امنیت ، اسکان و تمام شرایط رفاهی برای کسانی که ازشون پول دریافت شده رو بگیریم و بهترین خدمات رو همونطور که گفته بودیم بهشون بدیم . اینجا ارزش ایجاد میشه. اما در حالتی که شخصی قصد گرفتن پول رو داشته باشه وبخواد کمترین امکانات رو با امنیت پایین به افراد ارائه بده ، در این صورت فرد رو نسبت به تمام تور های دیگه بد بین میکنه و این نکته منفی به حساب میاد که میشه با نظارت کنترل کرد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟