Menu
نویسنده مطلب : محمد

مطلب مورد بحث:

حافظه کش چیست؟ کش کردن به چه معناست؟ (Cache)


از همه آنچه درباره «کش کردن» خوانده‌ام، می‌فهمم که این عمل نوعی صرفه‌جویی در «وقت»، «پول»، و «انرژی» است. اما این صرفه‌جویی – که خود کنشی یا رفتاری اقتصادی است –  از چه نوعی است؟ آیا می‌توانیم این نوع صرفه‌جویی را توضیح دهیم؟

ما در تولید اگر بیشتر از نقطه سربه‌سر کالا یا محصول تولید کنیم، «صرفه‌جویی در مقیاس» ارمغان ماست. هرچه بیشتر تولید کالا از نقطه مذکور بالاتر برود این صرفه‌جویی بیشتر می‌شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون متوسط هزینه هر واحد کالا کمتر و کمتر می‌شود.

همچنان که در مثال «انبارداری» یا «یخچال» دیدیم، ما با رفتار اقتصادی خاصی از بروز تکرار هزینه‌های «زمانی»، «مالی»، و «زمانی» جلوگیری می‌کنیم. مدل ذهنی این گونه رفتارها – چه در حوزه دنیای دیجیتال چه در حوزه جهان فیزیکی – خود نرم‌افزار این رفتار است و شاید لازم باشد نرم‌افزار یا اپلیکیشن هم برایش بسازیم. اما سخت‌افزاری هم شکل می‌گیرد که بستر اجرای این کار است، مثل یخچال.

در کش کردن ما با جلوگیری از تکرار هزینه‌هایی که می‌توانیم بر اساس برنامه‌ریزی آن‌ها را در تعداد خیلی کمتری انجام دهیم – گاهی در حد صفر – نوعی صرفه‌جویی را شکل می‌دهیم که مدل زیبایی دارد و می‌توان از آن در بسیاری از جاها استفاده کرد. تصور کنید که شرکت‌های توزیع عمده کالاها به فروشگاه‌ها و حتی خود فروشگاه‌ها هم به نوعی دست‌اندر کار کش کردن هستند.

شاید بتوان این نوع صرفه‌جویی را «صرفه‌جویی بر پایه خوشه‌بندی زمانی» نامید. این فقط یک نظریه ابتدایی است که نیاز به تأمل بیشتر دارد و نه بیشتر.