Menu
نویسنده مطلب : امیرجواهری

مطلب مورد بحث:

کتاب آداب روزانه | عادتهای رفتاری افراد موفق و بزرگان هنر و اندیشه


به نظرم خوندن اینجور کتاب‌ها مضره. البته در عین حال می‌تونه مفید هم باشه. مفید از این جهت که می‌فهمیم هر کدام از این افراد عادات مخصوص خود را دارند و همه کارشان را با یک سری عادات مشخص انجام نمی‌دهند و این از نظر من بزرگترین حسن این کتاب‌هاست اینکه هر کدام از ما هم می‌توانیم عادات خاص خودمان را داشته باشیم.

مثلا تا آنجا که من می‌دانم در میان نویسنده‌ها بعضی‌ها هر روز می‌نویسند بعضی‌ها هم نه ممکن است ماهها چیزی ننویسند و فقط مطالعه کنند و فکر یا اینکه بعضی صبح‌ها می‌نویسند بعضی ظهرها بعضی‌ها هم سرشب.

یک چیزی که معمولا توی اینجور کتاب‌ها بهشون اشاره نمیشه یا کمتر ازش صحبت میشه مسیر ایجاد این عادات است. این افراد هر کدام کلی روش‌ مختلف را امتحان کرده‌اند تا سبک شخصی‌ خودشان را پیدا کرده‌اند. اینکه من بیایم و تلاش کنم همان عادتی را در خودم ایجاد کنم که فلان هنرمند یا دانشمند بعد از سالها تلاش به آن رسیده یکجور میانبر زدنه که فکر نمی‌کنم نتیجه‌بخش باشه یا حداقل فکر نمی‌کنم برای اکثر آدم‌ها جواب بده چون بیشتر فرسودگی و یأس ایجاد می‌کنه تا پیشرفت.

به نظرم در یکسری از کارها مثل نوشتن این موضوع یعنی پیدا کردن سبک شخصی انجام کار یا عادات منحصربفرد خود حتی بیشتر از خود تخصص انجام کار در مسیر استاد شدن مفیده. که البته کار ساده‌ای هم نیست و مستلزم صبر و کلی آزمون و خطاست.

من توی چند باری که فرصت هم صحبتی با چند تا از بزرگان حوزه مورد علاقه‌ام داشته‌ام این دو سوال‌ را از آنها پرسیده‌ام و همیشه هم به همین نتیجه‌ای رسیدم که گفتم. اول از عادات انجام کارشون می‌پرسم و بعد اینکه از اول هم همین کار را می‌کردید یا نه؟

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟