Menu
نویسنده مطلب : هاوار محمدی

مطلب مورد بحث:

رویکرد سیستمی یعنی توجه به ترکیب (سنتز)‌ به جای تجزیه (آنالیز)


رویکرد تجزیه(آنالیز) و رویکرد ترکیب(سنتز) در یک اتفاق واقعی

مدیری داشتیم که بسیار نتیجه گرا بود.

همیشه میگفت مهم نیست چقدر زحمت کشیدید، مهم اون ماحصلیست که بهش دست یافتید.

سال ۹۲ در پروژه‌ی جمع‌آوری گیاهان دارویی بنده و تیم همراهم توانستیم ۲۰۰ تُن زالزالک کوهی رو جمع‌آوری کنیم و چون مستقیما از روستاییان خریداری کرده بودیم میانگین قیمت خریدمان بسیار مناسب بود.میانگین قیمتمان ۸۰۰ تومان بود. در ضمن در روستاها هم اعتبار مناسبی بین مردم کسب کرده بودیم. طری که مارو باعث و بانی گشایش سفره‌هایشان در آن فصل کاری بحساب می‌آوردند.

در حاشیه لازم به ذکر است که در آن سال صرفا بالا بودن تُناژ برای شرکت مهم بود.

تیم دیگری در همان استان اما شهرستان مجاور مشغول به خرید بودند ولی در مرکز شهر مکانی رو اجاره کرده بودند که صرفا دلالهایی محصول زالزالک رو برایشان خریداری کنند و در انبار شیک و پیکِ شهر به آنها تحویل دهند. به این واسطه میانگین قیمت خرید آنها به عدد ۱۰۵۰ تومان رسیده بود. و در نهایت ۲۳۰ تُن خریداری کردند.

در نهایت آنها ۲۴۲میلیون تومان هزینه کردند و تیم ما ۱۶۰ میلیون تومان هزینه کرد.

در اون سال بدلیل تناژبالاتر آن تیم نسبت به ما جایزه‌ی جمع‌آوری از طرف مدیر عامل نتیجه گرای ما به آن تیم داده شد.

اتفاقی که مربود به دید تجزیه ای و دید ترکیبی میشه و مد نظر بندس اینبود که تیم شهرستان مجاور اصلا به فکر این نبودند که اکثر دلال‌ها به جیب خودشون از هرکسی وفادارترند همچنانکه در آن سال محصولشان را به این  دوستان فروختند در سالهای آتی میتوانند این محصول ر به توانمند ترین خریدار بازار بفروشند. بنابراین این دوستان با اکثریت اجزا اجتماعی که روستاییان را شامل میشد ارتباط برقرار نکردند و هیچ پایگاه مردمیِ کارآمدی نداشتند. و ما در سال رقابت و سال کم محصول همچنان پایگاه وفاداری داشتیم که خاطره‌ی خوبی از ما داشتند چون از دستِ ما پول گرفته بودند.

و در سال بعد که رقیبهای جمع آوری این محصول زیاد شدند ما باز توانستیم ۲۰۰ تُن زالزالک خریداری کنیم اما تیم شهرستان مجاور چون هیچ سرمایه‌ی انسانی‌ای در روستا نداشتند فقط ۵۳ تُن خریداری کردند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟