Menu
نویسنده مطلب : ايمان مدرس غروي

مطلب مورد بحث:

تعریف دقیق مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM چیست؟


یکی از اهدافی که قبل از شروع درس نوشته بودم این بود که با تعریف دقیق CRM‌ آشنا بشم چون تا کنون تعاریف خیلی پراکنده ای را برخورد داشتم. اما برام جالب بود که اتفاق نظری روی این تعریف نیست. قائدتا وقتی تعریف متفاوت باشه روش و نگرش هم متفاوت خواهد بود. جمع بندی آقای باتل هم جالب و هم جامع بوذ.

بیاییم از زاویه مشتری به مساله نگاه کنیم. از نظر من همه مشتریان خودشون را ویژه می دونن (همانطور که در یکی از فایلهای استاد هم بود که همه افراد خودشون را از متوسط جامعه بالاتر می دونن).

یک مشتری بانک را تصور کنید که مثلا گردش ۲۰ میلیون تومانی در سال دارد. در ذهن این مشتری ،‌ این مشتری یک مشتری ویژه است چون از بسیاری از کسانی که گردش ۲ میلیونی در بانک دارند گردش بالاتری دارد. حالا این فرد وارد بانکی می شود که بر اساس سیستم طبقه بندی مشتریان این مشتری را در دسته معمولی طبقه بندی کرده و فقط مشتریان با گردش ۲۰۰ میلیون تومان به بالا را بیشتر تحویل میگیرند.

فکر می کنم هر مشتری مثل یک دانه و بذر یک ارزش پنهان دارد که کشف این ارزش بر اساس زمان مشخص می شود. همین مشتری به ظاهر ۲۰ میلیونی می تواند یک مشتری ۲ میلیاردی باشد (مستقیم و غیر مستقیم)

اگر بتوانیم استانداردهای ارتباطی مون را طوری طراحی کنیم که این حس به مشتری داده شود که مشتری یک مشتری ویژه برای ماست ، این حس خوب می تواند به رشد آن بذر پنهان احتمالی کمک کند.

استادی بود که یک تحول فکری بزرگ ایجاد کرده بود. چیزی که برای این شخصیت جالب است این بود که وقتی با هر یک از شاگردانش صحبت می شد ،‌ می گفته اند که از بین همه شاگردان، توجه استاد به ما یک توجه ویژه بوده است و حس می کردند بهترین شاگرد استاد خودشون هستند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟