Menu
نویسنده مطلب : حمید طهماسبی

مطلب مورد بحث:

برندینگ برای شخص یا برای کسب و کار؟


چه هم زمانی جالبی

دوست داشتم راجع به این موضوع در وبلاگم بنویسم اما چون متمم زودتر مطرح کرد و جای مناسب تری هم هست اینجا نظرم در این مورد را می نویسم.

به نظر من اول باید ببینیم جزو کدام دسته هستیم:

۱- خواهان برند شخصی و برند کسب و کار

۲- خواهان برند شخصی

۳- خواهان برند کسب و کار

۴- هیچ کدام

تکلیف ۲ ، ۳ و ۴ کاملا مشخص است که باید از کجا شروع کنند. اما در مورد ۱ ماجرا کمی شبیه مرغ و تخم مرغ است. به نظر من در وهله اول باید نگاه کنیم که کدام در حال حاضر از آن یکی بالاتر و بیشتر است (که سنجش همین کار سختی است) برند شخصی من یا برند کسب و کار من

هر کدام که بالاتر بود تمرکزمان را بیشتر بر روی آن بگذاریم و آن یکی کاسه را زمانی پر کنیم که محتوای کاسه قبلی به میزان لازم باشد. (یه چیزی تو مایه های بک لینک خوب می مونه. آدم مرتبط و با اعتبار من را معرفی کند بهتر است یا دکه سیگار فروشی سر کوچه؟) پس باید کسب و کار هم در جایگاهی باشد که عملا بتواند اعتباری نقد کند.

نمونه بارز اشخاصی که اول در کسب و کارشان برند شدند و بعد خودشان

– مهدی نائبی (بنیانگذار و مدیرعامل الوپیک)

– سهیل شهیدی (بنیانگذار Payment24)

– حسام آرمندهی (بنیانگذار کافه بازار و دیوار)

و خیلی اشخاص  دیگر

نمونه اشخاصی که اول خودشان برند بودند و بعد آن را به کسب و کار تزریق کردند

– واقعا هیچ مثالی بهتر از خودِ محمدرضا شعبانعلی پیدا نمی کنم (البته بارها و بارها تاکید شده است که متمم کسب و کار نیست و رسالتش چیز دیگری است) اما هر چه که هست امروز همه محمدرضا شعبانعلی را بنیانگذار متمم می دانند.(چون هست)

-هر چه باز فکر می کنم شخص دیگری به ذهنم نمی رسد. اکثر کسانی هم که به ذهنم می رسند بعد از اینکه برند شخصی پیدا کردند (حالا به هر طریق) زمانی که خواستند آن را به کسب و کار تزریق کنند بیشتر خراب کاری کردند و عمدتا هم کسب و کار چیزی نشده و هم برند شخصی آنان ضربه خورده.

یک نظر شخصی دیگر (حاصل مشاهدات و پیگیری براساس علایق شخصی)

کسانی که کسب و کارشان برند می شود و با آن به ساختن برند شخصی خود اقدام می کنند، در برابر انتقاد های کمتری قرار می گیرند، زمانی که حتی حرف نامربوط بزنند. (البته من نمی گویم وقتی برند کسب و کار بزرگ بود حرف نا مربوط زدن عیبی ندارد. در همین راستا فکر می کنم این مطلب خیلی مرتبط و مفید باشد. با دنده سنگین حرکت کن)