Menu
نویسنده مطلب : امیرعلی رستگار کازرونی

مطلب مورد بحث:

نتایج کمبود عزت نفس (قسمت اول)


..::هوالرفیق::..
سلام؛
سنسورهام بیش از حد فعال هستند به صورتی که به کوچک ترین نفس کشیدن ها در رفتارها و یا حتی کوچک ترین نقطه ها در چت کردن ها حساس هستم و آن ها را تفسیر می کنم. هرچند که نمی تونم اذیت شدن و توی فکر رفتن را در بعضی مواقع انکار کنم اما خوبی هایش را هم دوست دارم؛ در مواردی که واقعا منظوری پشت صحبت ها هست اما خیلی ظریف گفته می شود را معمولا از دست نمی دهم.
شاید قبل از شروع خواندن این درس، بیشتر به صورت ذهنی و یا صحبت با اعضای خانواده سعی می کردم قضاوت هایی را که به خاطر تفسیر شخصی ام برچسب میزدم برطرف کنم؛ اما امروز که دارم این پیام را می نویسم سعی می کنم با پرسیدن سوال هایی از قبیل «خوب حالا که چی؟»، «آیا این ناراحتی/خوش حالی منطقی هست؟» احساسم را تعدیل کنم. (تکنیک پنج سوالی که در پادکست مطرح شد)
تشویق های محیطی سرِ حالم می آورند و انتقاد ها انرژی ام را می گیرند اما نه آن قدر که روال زندگی ام مختل شود!
راستش تا امروز بهش فکر نکرده بودم! اما فکر می کنم که به یک نسبت اند؛ همان قدر که یک تشویق انرژی بخش هست یک تنبیه می تواند انرژی ام را بگیرد.
اما نکته ای که وجود دارد فردی که مرا تشویق/تنبیه می کند بسیار تاثیر گذار است که چه کسی باشد. مثلا هیچ گاه تنبه ها یا تذکر های پدرم مرا از نظر روحی ضعیف نمی کند؛ و یا تشویق افرادی که میدانم لبخندشان ظاهری است و در دل نیت دیگری دارند آن چنان انرژی بخش عمل نمی کند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟