Menu
نویسنده مطلب : منصور دکترزاده

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


بنام خدا

با سلام به ارزیابان و همه دوستان عزیز

پروژه درس مدل ذهنی

من تجربه کار به عنوان کارشناس تولید و تعمیرات در یک تصفیه خانه آب را دارم و سعی کردم کاربرد دروس عمده مدل ذهنی را در مورد آن تشریح کنم.

به عنوان نمونه مدل ذهنی غالب، سعی می کنم در مورد بروز عیوب فرآیندی و روش تحلیل آن پروژه خود را تشریح کنم.

در کارخانه ما، بررسی عیوب فرآیندی مبتنی بر ریشه یابی و عیب یابی است و ما در ابتدا تلاش می کنیم، بروز خطا را بر اساس خطای پرسنل نگذاریم و از برچسب گذاری، استریو تایپ، پروجکشن و نتیجه قضاوت های شخصی استفاده نکنیم.

و لذا در صورتی که بروز مشکل تکراری و یا عمده باشد، جلسه آنالیز، برگزار می کنیم و عیوب را از نظر فرآیندی، برق، اتوماسیون و ابزار دقیق، شیمیایی، مکانیک مورد بررسی قرار می دهیم.

نتیجه آنالیز اگر ایراد به پارامترهای فرآیند باشد، اصلاح پارامتر را ابتدا بصورت سیکل گردش تک حلقه ای و اگر اثربخش نبود، بصورت چند پارامتری و سیکل گردش چند حلقه ای به راه می اندازیم تا فیدبک مناسب اخذ گردد.

سپس از نتیجه اقدامات فوق به اصلاح و یا بهینه نمودن دستورالعمل های مربوطه می پردازیم و دستورالعمل ایجاد شده را به تایید افراد مسوول و ذینفع می رسانیم.

در هنگام ایجاد دستورالعمل معمولا به سراغ تئوری های مورد حمایتمان (بایدها) می رویم ولی توجه به محدودیت هایی که در عمل و اجرا ممکن است ایجاد شود هم داریم و آنچنان دستورالعمل را تنظیم و اصلاح می کنیم که حداقل، از نظریه یا تئوری مورد استفاده ما والزامات فرآندیندی عدول نشود.

بدلیل وجود بروکراسی و سیستم شبه دولتی و سابقه و دوستی پرسنل با یکدیگر، مهارت انجام برخی کارهای مهم بی خاصیت تقویت شده است و ما در حیطه اختیارمان می کوشیم از ایجاد و یا پرورش چنین مهارت هایی پرهیز کنیم و با طرح اصل مسایل از هدر رفتن انرژی سازمان پرهیز نماییم.

با توجه به اینکه فعالیت پلنت(سایت) ما نسبتا روتین است.
کاربرد مدل مارشال مک لوهان برای ما روزمره نیست و ما آنرا در بررسی پروژه های پیشنهادی از جانب پرسنل و یا طرح های توسعه و یا طرح های بهبود شرکت های بیرونی مورد استفاده قرار میدهیم تا با آینده نگری و دید بیشتر که منجر به جامع نگری می شود تصمیم گیری کنیم.

 

در انجام این پروژه از دروس درس مدل ذهنی در حیطه شغلی خود استفاده داشتم  که امیدوارم مورد پذیرش باشد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟