Menu
نویسنده مطلب : محسن ترابی كمال

مطلب مورد بحث:

برندینگ برای شخص یا برای کسب و کار؟


درود بر دوستان گرامی

در این موضوع چند نکته به‌نظرم رسید:

۱٫ موضوع ساختن برند برای یک کسب‌وُکار و ساختن برند برای یک فرد، موضوعاتی جدا از هم هستند. منظورم صرفا بر روی روش‌ها نیست، بلکه جوهر موضوع را می‌گویم. وقتی موضوع کسب‌وُکار خود فرد است، مثل یک مدرس یا یک مربی به‌خصوص در یک حوزه، یا برند شخصی برای یک سیاست‌مدار یا یک هنرمند و امثال این‌ها، تمرکز بر این است که ما بر روی آن‌ فرد و نام او تاکید کنیم. در حالی که در برندسازی برای یک کسب‌وُکار یا محصول، ما روی آن موضوع تمرکز داریم. ممکن است بعد از ساختن و توسعه‌ی آن محصول، نام مخترع یا سازنده‌ی محصول هم مورد توجه قرار گیرد.

۲٫ نکته‌ی دیگر این است که وقتی می‌خواهید یک محصول را توسعه دهید یا یک کسب‌وُکار راه‌اندازی کنید، برندسازی شخصی یا مسایلی از این دست، اصلا برای‌تان مهم نیست و تمام انرژی و سرمایه و وجودتان بر روی کاری که می‌کنید متمرکز می‌شود. در مسیر این کار آن‌قدر تحت فشار قرار می‌گیرید که اصلا به این چیزها فکر نمی‌کنید. این صحبت‌ها مربوط به زمانی است که آردها بیخته و الک‌ها آویخته شده است.

به‌خاطر دارم زمانی که مشغول تاسیس یک کارخانه بودم، ساعت ۵:۳۰ صبح از خانه بیرون رفته بودم و همسرم ۲۲:۳۰ شب تماس گرفت و پرسید آیا برای شام به خانه می‌روم؟ این تلفن باعث شد فکر کنم که نهار چه خورده‌ام و کی نهار خورده‌ام؟ متوجه شدم از صبح تا آن لحظه هیچ چیزی نخورده‌ام و تمام مدت نگران و مضطربِ حمل و نصب اتاقک برق بوده‌ام.

۳٫ نکته‌ی آخر این‌که؛ وقتی شما مایکروسافت را می‌سازید و بخش عمده‌ای از فناوری جهان بر آن‌چه که شما ساخته‌اید استوار می‌شود، می‌خواهید چه کنید؟ می‌خواهید همه جا جار بزنید که شما بیل گیتس هستید؟

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟