Menu
نویسنده مطلب : هاوار محمدی

مطلب مورد بحث:

تعریف مدل، تئوری و قانون چیست و چه تفاوتی دارند؟


مدرسی داشتیم که روی طبقه بندی کردن مسائل،رخدادها و حتی آدمها حساسیت خاصی داشت.

مایل بود هر چیزی قفسه ی خاص خودش را داشته باشد.

صحبت آنروز کلاس در مورد انسانها بود و مدل هایی که ایشان تجربه کرده بود را اینگونه بیان کرد: آدمها بنا به دو تعریف عمومی شخصیت و منش در ۴ گروه کلی طبقه بندی می شوند.

تعریف عمومی “شخصیت” از دید ایشان: تمام رفتارهای بیرونی و شخصی که در یک انسان قابل لمس و مشاهده هستند.

مانند: نحوه یا نوع لباس پوشیدن، نحوه نشستن در یک مهمانی یا جلسه، دست دادن ها و لبخندها و نحوه ی ابراز عصبانیتهایش

تعریف عمومی “منِش” از منظر ایشان: تمام اخلاقیات یا صفت های درونی در یک انسان که بیشتر قابل حس هستند تا لمس.

مانند: امین بودن، شجاع یا ترسو بودن، متعهد با بی تعهد بودن، تنبلی و چابکی

۴ گروه کلی از دیدگاه مدرسمان:

۱- باشخصیت : کسانی که به صورت خاص به ظواهر رفتاری پرداخته و به الگوهای مناسبی در رفتارهای شخصیتی میرسند. هرچند شاید از اخلاقیات و صفت های درونی بویی نبرده باشند. مثلا خیلی خوب ارتباط برقرار کنند ولی در همان ارتباط هیچ تعهدی به وعده ها نداشته باشند.

۲- بزرگمنش : کسانی که شاید یاد نگرفته اند به نسبت شرایط زمانی و مکانی چگونه بپوشند یا چگونه کلام بر زبان بیاورند اما اگر شیئی را نزد آنان به امانت بگذارید بعد از سالها به همان شکل اولیه ی خود به شما برمی گردانند. یعنی امانت دار هستند.

در این نمونه بنا به تعریف ایشان امانت داری بعنوان یک صفتِ منشی محسوب میشود.

به قول ایشان: چوپان های روستای ما، وقتی از کنار باغ پدرم میگذرند و سیبی را از باغ میکنند هنگام غروب و برگشتن به روستا به پدرم میگویند ماموستا علی لطفا حلالمون کن، چون در نبودتان سیبی از باغتان کندیم.

۳- باشخصیت-بزرگمنش ( که خود دو گروه هستند. گروه ۳-۱: باشخصیتِ بزرگمنش که خطرناکترین گروه هستند. گروه ۳-۲: بزرگمنشِ باشخصیت که بهترین گروه یا جامع ترین گروه هستند و اکثر انسان های اثرگذار و مثبت جهانی در این گروه قرار داشته و دارند)

باشخصیتِ بزرگمنش: آن دسته از افراد که خویی منشی مانند بخشندگی را انجام میدهند اما دلیلش منش آنها نیست بلکه چون مثلا رئیس فلان اداره هستند این بخشندگی را انجام میدهند. یا اینکه بخاطر اینکه محبوب جامعه شوند.

بزرگمنشِ باشخصیت: آن دسته از انسانها که احترامی که در بیرون به دیگران میگذارند بخاطر احترامی است که در درون برای خود قائل هستند. این گروه میخواهند محبوب خود شوند.

مثالی از مهاتما گاندی می آوردند که در یکی از خیابانهای لندن شخصی به او حمله کرده و ایشان را زمین زده است. در حالیکه دوستِ  مهاتما گاندی خشمگین شده بود مهاتما گاندی دوستش را آرام کرده و گفت: مگر هدف از خلقِ ما غیر از اثر گذاریِ فرحبخش بر دنیاست؟ شخصی که من را هل داد از زمین زدن من خشنود شد. پس من با افتادنم بر زمین اثر فرحبخشی روی ایشان گذاشتم و این خوب است.

۴- کم شخصیت – کم منش : آن دسته از انسانهایی که نه در رفتارهای بیرونیشان رفتارهای پسندیده ای دارند و نه در درون به اخلاقیاتی پایبند هستند.

مثلا: در رفتارهای بیرونی مدام دیگران را تخریب میکنند ( کم شخصیتی). و اینکه همزمان به جز همسرشان با چند انسان دیگر نیز در ارتباطات عاطفی یا جنسی هستند احساس زرنگی میکنند(کم منشی).

بنده تصور میکنم که این یک مدل از دیدگاه مدرسمان بود که شاید از ۷۰۰۰ انسانی که ایشان بصورت مستقیم میشناخت برداشت و منتج شده بود اما ایشان چنان قدرتمند این موضوع را بیان مینمود که گویی یک نظریه ی رایج شده ی روانکاوی یا علوم ارتباطات اجتماعیست. که البته این مدل برای شخص بنده کارآمدی فراوانی هم داشت.

 

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟