Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

درد از دست دادن | مثالی از دن اریلی برای نظریه دورنما


چند وقت پیش کلاس های مذاکره استاد عزیزی که همزمان از کلاس ایشان در دانشگاه شریف ضبط شده بود را روی سایت مکتبخونه گذاشته بودند.

بماند که خود حضور فیزیکی ایشون تا چه حد هیجان در شاگردانشون ایجاد کرده بود، وجود فیلم های کلاس درس این معلم عزیز هم می توانست تجربه حسی مشابهی را خلق کند. بنابراین فارغ از اینکه نیاز اون زمان من مذاکره بود یا نه، تصمیم گرفتم فیلم ها رو ببینم.

چند وقتی کار دیگری پیش اومد و وقتی به سایت مکتبخونه سر زدم، متوجه شدم فیلمها از دسترس خارج شده اند. اونقدر کلافه و عصبی شده بودم که انگار خود ایشون منو از کلاس بیرون کرده اند. خلاصه اینکه حس از دست دادن اون درس های تصویری به شدت حالم رو بد کرد.

بعدها دوستی، فیلم های دانلود شده را برایم فرستاد و من فقط تا به حال یک فایل آن را دیده ام. اما هنوز هم این حس که زمانی که به سایت سر زدم فیلمها آنجا نبودند برایم تجربه حسی از دست دادن را تداعی میکند.

سوال دوم:

تا به حال شده در حین خرید از فروشگاهی، لباسی ببینید و حس کنید که دوس دارید اون لباس رو بخرید، اما تردید داشته باشید؟

من بارها این اتفاق برام پیش اومده و وقتی به اون فروشگاه دوباره برگشته ام تا آن لباس را بخرم، متوجه شده ام که فروخته شده است. حس بسیار بدی به آدم دست میده. با اینکه با قبلش هیچ فرقی نکرده اوضاع، اما همون متقاعد سازی ذهنی خودمون به نظر میاد که حس مالکیت رو در ما ایجاد کرده است و ما بدون اینکه اون شئی رو داشته باشیم خودمون رو صاحب اون می دونیم.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟