Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

عادتها و رفتارهای مربوط به حفظ محیط زیست


چندوقت پیش مقاله‌ای می‌خوندم در مورد کارهایی که ما هر روزه انجام میدیم و به ضرر محیط زیست هست. نکات جالبی در این مقاله مطرح شده بود که اینجا چند موردش رو میگم شاید برای دوستانم هم مفید باشه:

_ یکی از موارد, استفاده از نی پلاستیکی هست. توی مقاله به نقل از سی.ان.ان گفته شده هر روز فقط در آمریکا ۵۰۰ میلیون نی پلاستیکی دور انداخته میشه.

به نظرم در میان اقلام پلاستیکی, استفاده از نی موردی هست که کمتر بهش توجه می‌کنیم.

_ مورد جالب دیگه خرید آنلاین بود. داخل مقاله به مطلب دیگه‌ای لینک داده شده که در اون مقاله به طور مفصل در مورد مسائل و مشکلاتی که خرید آنلاین, مخصوصا در روزهای پایان سال و تعطیلات, برای محیط زیست به‌وجود میاره صحبت شده.

به طور مثال به مسئله‌ی حمل و نقلِ سفارشات توسط کامیون‌های سنگین و مشکلاتی مثل مصرف انرژی و گرم شدن زمین و آلودگی‌های صوتی و غیره می‌پردازه.

و همینطور علاوه بر مشکلات حمل و نقل, این موضوع بیان شده که در خرید آنلاین محدودیت‌های خرید حضوری رو نداریم و در نتیجه کالاهای بسیار بیشتری می‌خریم و مصرف می‌کنیم.

که میدونیم مصرف بیشتر, ضایعات بیشتری هم به همراه داره.

برای من این مورد جالب بود و تا حالا از این زاویه به خرید آنلاین و مشکلاتی که می‌تونه به‌وجود بیاره نگاه نکرده بودم.

_ مورد بعد, مواد آرایشی و بهداشتی‌ای بود که در اون‌ها از میکروبیدها استفاده میشه.

میکروبیدها پلاستیک‌های بسیار ریزی هستند که در صابون‌ها, خمیر دندان و سایر اقلام بهداشتی استفاده میشن و چون بسیار ریز هستند توسط سیستم فاضلاب فیلتر نمیشن و موجب آلودگی شدید اقیانوس‌ها میشن.

استفاده از میکروبید در بعضی کشورها مثل آمریکا ممنوع شده و بعضی برندهای معروف هم مثل L’oreal متعهد شدن که در محصولاتشون از میکروبید استفاد نکنند.

توضیحات مفیدِ بیشتر در مورد میکروبیدها رو در لینکی که گذاشتم می‌تونید بخونید.

این مورد هم برام خیلی جالب و آموزند بود, من اصلا به این موضوع فکر نکرده بودم؛ اینکه مواد بهداشتی که هرروز استفاده می‌کنیم حاوی پلاستیک‌های ریزی هستند که وارد اقیانوس و بعد شکم ماهی‌ها میشن و چه مضراتی برای محیطمون میتونن داشته باشن.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟