Menu
نویسنده مطلب : محمد صادق اسلمی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


با سلام
اولین بار بود که انقدر درگیر یک تمرین میشوم.مطالب را نوشتم و گذاشتم مدتی بگذرد تا ببینم استعداد های که نوشتم آیا واقعا دارم یا دوست دارم که داشته باشم.و بعد از آن با بقیه دوستان به اشتراک بگذارم.

استعداد تجسم فضایی و درک ساختار ها: یکی از استعداد هایی است که مطمنم دارم .از بچگی علاقه زیادی به باز کردن وسیله های الکتریکی داشتم .البته همین الانم دارم.توی کمدم همیشه چیزا رو طوری میچینم که کمترین فضا رو اشغال کنه و بدون این که ترتیبشون به هم بخوره بشودهر کدام را برداشت.تنها درسی که در دانشگاه دوست داشتم درس نقشه کشی بود.خیلی برام جای تعجب بود که دیگران چرا نمیتوانند تجسم کنند که مثلا تصویر از بالای یک شکل چه میشود.البته در تمرین نقطه و کاغذ زیاد خوب نبودم.

ولی در کل به عنوان یکی از بهترین استعدادهام است.
توانمندی استقرا:راستش با توجه به صحبت هایی که در درس شد به نظرم  این استعداد در من وجود ندارد .چون اصلا نمیتونم از چیزهایی که یاد گرفتم یا دیدم برای موضوعات جدید استفاده کنم.حتی نمیتونم بهش فکرم بکنم که آدمایی که این استعداد و دارند چطور این کارو انجام میدهند.
انسان های لبریز از ایده: در مورد این استعداد شک دارم .بذارید دو بخشش کنم .اول این که الان که دارم مینویسم جا مداد روی میزم ی قوطی پپسی هست که یک پاکت مارلبرو هم رنگش رو بهش چسبوندم به عنوان جای کارت(شاید استقرا باشد).همیشه پیش خودم میگم اگه فلان دستگاه درست بشه خیلی خوب میشه. از نظر من چیزای زیادی هس که هنوز درست نشده و نمیدونم چرا.قسمت دوم:نمیتونم برای یک شی خاص کاربرد های مختلف بیان کنم یا جملات زیادی براش بنویسم.مثلا در اون عکس که ی پریز برق بود به محض این که دیدمش گفتم اینا اصلا ربطی به هم ندارن .چون فاصله پیچا تا خود پریز از فاصه اون قاب بیشتر هست و نمیشه به عنوان قاب دور اون استفاده کرد.همین باعث شد هیچ فکر دیگه ای در موردش نکنم.در کل خودم را لبریز از ایده نمیدانم
استعداد تند خوانی :این استعداد در من هست .چون همیشه در پیدا کردن اعداد به نظرم مهارت داشتم مثلا در اکسل اگه یک عدد را اشتباه وارد کرده باشم سریع میتونم لیست را با جدول اکسل تطبیق بدم و بفهمم کدام عدد را اشتباه نوشتم. .در لیست اسامی هم یکی از سرگرمی هایی که دارم اینه که اسم دوستانم را همیشه زود تر از بقیه پیدا میکنم.البته استثنایی هم دارد و آن کتاب خواندن من است شاید دلیلش این باشد که خیلی نسبت بهش وسواس دارم.
توانمندی در استدلال تحلیلی: به نظرم این استعداد را هم ندارم چون یکی از دغدغه های که همیشه داشتم  این بوده که مثلا یک نامه که میخواستم بنویسم از کجا شروع کنم . همین چند وقت پیش میخواستم یک ایمیل بزنم به استادم شاید ده بار نوشتم که چطوری شروع کنم .اون تمرینی هم که در درس بود و شش کلمه بود رو هم انجام دادم ولی خب چند بار تغیرش دادم .

و به همین دلیل به نظرم این استعداد رو هم ندارم.
توانایی کار با اعداد:درتحلیل سری های عددی به نظرم مستعد هستم چون هم از انجامش لذت میبرم هم به نظرم کار ساده ای هست.توانایی بازی با اعداد رو فک کنم در حد متوسط دارم با این که تمرینو انجام دادم و به نظرم توی زمان کمی هم انجام دادم ولی گمان نمیکنم زیاد مستعد باشم.در بحث حافظه ی عددی به نظرم اصلا استعداد ندارم و دقیقا موقعی که میخوام یک عدد را  بخوانم به تعداد ارقامش که نه ولی خب چندین بار باید بهش نگاه کنم.به طور خلاصه از بالا به پایین استعدادم کم میشه
حافظه طراحی :یکی از کارهای مورد علاقه ی دیگرم همیشه کشیدن کروکی بوده .از این که برای یکی از دوستانم آدرسو روی کاغذ بیارم. و با جزئیات خیلی خوب بهش نشان دهم .همیشه میدونستم که این استعداد را دارم ولی نمیدونستم اصلا استعداده یا نه.البته در بخش طراحی یک ساختمان مانند شک که در درس آمده بود یکم شک دارم چون تا حالا این کارو انجام ندادم ولی به نظرم کار جالبی میاد.
تشخیص و تفکیک رنگها :قبلا از خواندن درس حدس میزدم که این استعداد را دارم .چون در آزمایشگاه شیمی پس از اضافه کردن شناساگر به محلول بازی و تیتر کردن آن با اسید به راحتی میتوانستم متوجه تغییر رنگ محلول، حتی به مقدار خیلی کم بشوم.با انجام تمرین مطمئن شدم .چون هم از انجام دادنش لذت بردم و هم فک کنم نمره ی خوبی گرفتم (۸) که اطلاعات کامل را در کامنت های همان درس گذاشتم .کلا از تنوع رنگ ها لذت میبرم .

استعداد نگاه رو به جلو: در من وجود ندارد .تا حالا نشده که از امروز برای چند ماه دیگه تصمیم بگیرم و درست اونو انجام بدم مثلا تصمیم میگیرم از حالا تا ماه آینده فلان کارو انجام بدم ولی تمامی کارها در همان روز های آخر انجام می شود.

در تمرینی هم که در درس بود برای هر شکل حدود ۶ کلمه  نوشتم.

که البته نمیدانم این میزان نمایش گر چه میزان از استعداد نگاه رو به جلو است.
در کل این استعداد را ندارم
استعداد تسلط بر انگشتان:که خود به دو نوع تقسیم می شود

۱ .کار با دست:در این مورد فک نمیکنم استعداد بالایی داشته باشم

۲٫کار با ابزار:یکی از استعداد های برجسته ی من کار با ابزار است.از بچگی که برای درست کردن تیر کمان مجبور بودم دست کش را به صافی ببرم تا لحیم کاری که همیشه آن را با گرم کردن یک پیچ گوشتی انجام میدادم مدتی هم کار مشبک انجام میدادم و با این که مدت کمی مشغول این کار بودم ولی پیشرفت بسیاری کردم.بسیار زیاد علاقه مند به ورزش های راکتی هستم و به نظرم این هم یک نوع تسلط بر انگشتان از نوع (کار با ابزار است)

ضمنا نخ را هم به خوبی داخل سوزن میکنم.(شاید کار با دستان است)
استعداد موسیقی و تشخیص صدا:

حافظه متن:این استعداد را ندارم چون کم پیش می آید که یک موسیقی را گوش دهم و بتوانم ان را عینا باز خوانی کنم.این کار زمان زیادی از وقتم را خواهد گرفت

توان تفکیک فرکانس:درسته که شاید نتونم یک آهنگ را به طور کامل بخونم ولی میتونم با همون ضرب آهنگ با دهن صداشو در بیارم.و جالب اینه که آهنگو خیلی کم پیش میاد از یاد ببرم ولی متن سریع از یادم میره.

حافظه ی ریتم:راستش به تجربه بهم ثابت شده این استعدادو ندارم هر وقت خواستم ی کاری انجام بدم که پس زمینه اش آهنگ بوده است به مشکل برخوردم و وسط کار قاطی کردم.
و در پایان استعدادی که حتی قبل از خواندن درس مربوط بهش میدونستم که ندارم سیلو گرام است. تنها استعدادی که از نداشتنش ناراحتم .البته همون طور که گفته شد نباید مانع تلاش بشه.یادم هست اول راهنمایی بود که کتاب زبان انگلیسی اومد در منابع درسی.اولین بار بود با متن انگلیسی مواجه میشدم.با این که در بیشتر درسا شاگرد خوب کلاس بودم ولی در زبان حتی دوستانی که تلاش زیادی هم نداشتن بهتر از من بودند.زبان همیشه دغدغه بزرگ زندگی من بوده و هست.و استرس آور ترین درس زندگی .همین الانم با این که یک کلمه رو صد بار تلفظشو گوش میدم از به زبان آوردنش هراس دارم .شاید ریشه در همان کودکی دارد.
درکل استعدادی که درآن بسیار ضعیفم و آن را ندارم سیلو گرام است
جای تاسف دارد که توجه کمی به استعداد هایم کرده ام و برای بهبود آنها تلاشی نکردم.
پایان