Menu
نویسنده مطلب : امید محمدی

مطلب مورد بحث:

تعریف مقیاس تولید | مفهوم صرفه جویی ناشی از مقیاس


چه عوامل دیگری را در ذهن دارید که می توانند در یک کسب و کار، هزینه ی ثابت جدی تلقی شوند؟

۱- هزینه فرصت از دست رفته. هزینه ای که معمولن خیلی از صاحبان کسب و کارها نادیده می گیرن. اینکه من با این سرمایه، وقت و انرژی ای که گذاشتم، اگر سراغ انتخاب دومم می رفتم، چقدر درامد کسب می کردم.

۲- هزینه نیروی ماهر، در جایی که دسترسی به این نیروها دشواره. زمانی که کارگاه مبل سازیم رو از تهران به شهر خودمون منتقل کردم، با یک مشکل خیلی بزرگ روبرو شدم. نبود نیروی کار ماهر. در شعاع پنجاه کیلومتری شهر ما، هیچ کارگر ماهر مبل سازی نیست. تا شعاع صد و پنجاه کیلومتری هم تعدادشون خیلی کمه. در نتیجه من مجبور شدم خودم کار آموزش به همکارام رو انجام بدم. جدای از هزینه های مادی مثل هدر دادن چوب و خراب کردن ابزار کار، آموزش همزمان به چند نفر نیروی بی تجربه و اصطلاحن صفر کیلومتر، از لحاظ جسمی و روحی من رو به شدت فرسوده کرد. اونهم در شرایطی که از طرف مشتریهام بخاطر تحویل به موقع سفارشاتشون تحت فشار بودم. با تحمل مشکلات خیلی زیاد تونستم ظرف مدت دو سال ده نفر رو آموزش بدم و کارم کاملن روی غلتک افتاده بود. از اوایل سال نود و شش باز وارد رکود شد. سفارشات ماه به ماه کمتر میشد.حجم سفارشات به جایی رسید که با دو سه نفر هم میشد کار رو پیش برد. اما من از تعدیل نیرو کردن می ترسیدم. می ترسیدم اگه عذر این چند نفر رو بخوام، اونا برن و جای دیگه مشغول به کار بشن، و من زمانی که بازار دوباره رونق بگیره مجبور بشم مسئولیت دشوار آموزش نیروها رو دوباره به دوش بکشم.تمام پس اندازم رو برای خرید چوب هزینه کردم و بدون داشتن سفارش، کار تولید کردیم. وارد کارهایی مثل تولید کندوی زنبور عسل و پالت سازی شدم. بخاطر بی تجربه بودن در این زمینه ها ضرر کردم. اما اصرار داشتم که این نیروها رو تحت هر شرایطی حفظ کنم. این فقط تجربه من نیست، خیلی از تولید کننده ها در شهرهای کوچک این مشکل رو دارن. حتی اگه تولیدشون به نصف و یا یک سوم هم کاهش پیدا کنه، باز نیروهای ماهرشون رو حفظ میکنن. روی کاغذ هزینه منابع انسانی هزینه متغیر محسوب میشه. اما کسی که در اینگونه شرایط قرار میگیره می دونه که گاهی اوقات هزینه دستمزد نیروی ماهر تبدیل به هزینه ثابت میشه.

۳- هزینه حمل و نقل، در شرایطی که تحویل کالا یا خدمات باید در بازه های زمانی خاصی انجام بگیره. هزینه سوخت و استهلاک و دستمزد پرسنل، در سیستم اتوبوسرانی ، ریلی و هوایی ، هزینه ثابتیه، چه یک مسافر داشته باشن، چه ظرفیتشون تکمیل باشه. در خیلی از کسب و کارها، از جمله کسب و کار من ، این هزینه ثابت وجود داره. بسته به میزان فروش، از دستی سی هزار تومن تا دستی چهار صد هزار تومن هزینه ارسال کلاف مبل به تهران رو پرداخت کردم.
غیر از سرشکن شدن هزینه های ثابت، افزایش مقیاس  با چه مکانیسم های دیگری ممکن است هزینه ها را کاهش دهد؟

۱- در کسب و کارهای کوچک، کارافرین ها معمولن خودشون خیلی از کارها رو انجام میدن. من بخاطر صرفه جویی در هزینه ها، کار وکیل ، حسابدار، بازاریاب، تعمیرکار دستگاه و خیلی کارهای دیگه رو خودم انجام میدادم. جدای از کم شدن تمرکز و پایین اومدن بازدهی کاری ، ضررهای زیادی رو هم بخاطر این مسئله متحمل شدم.  افزایش مقیاس در کسب و کارهای کوچک باعث استخدام نیروهای متخصص در این زمینه ها میشه، و با کاهش زیان و افزایش بازدهی ، موجب کاهش هزینه ها میشه.

۲-افزایش مقیاس میتونه منجر به افزایش اعتبار بشه. مشتریها به کسب و کارهای بزرگتر و پر رونق تر ، زودتر و بیشتر اعتماد میکنن. این مسئله باعث کاهش متوسط هزینه تبلیغات و بازاریابی  میشه.

۳- مواردی مثل هزینه میانگین سرویس رفت و برگشت و وعده ی غذایی کارکنان، به شرطی که درست مدیریت بشه، در مقیاس بالاتر کاهش پیدا میکنه.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟