Menu
نویسنده مطلب : غزل ایزدی

مطلب مورد بحث:

یک پاراگراف فارسی به انتخاب شما


پاراگراف های زیادی از این کتاب را دوست دارم واسه همین قسمتی از کتاب را می نویسم.

ناگهان ندای خداوند هستی را در سکوت عدم فرو برد. ندا آن را بر کوه ها و صحراها . دریاها عرضه می کرد, هیچ یک را از وحشت یارای پاسخی نبود. قامت بلند قله ها همچون فانوس به روی خود تا خورد, دشت های پهناور دامن فراچیدند, دریاها پا به فرار نهادند, همه از برداشتند سرباز زدند, من برداشتم, ما برداشتیم!

خداوند خدا در شگفت شد. پیش رفتم و در برابر چشمان وحشت زده ی ملکوت, آن کوه غضبناک آتش را از دست خداوند گرفتم و خداوند خدا, در حالی که بر چهره اش گل سرخ شادی می شکفت و شهد محبتی از لبخند زیبای لبانش می ریخت گفت:

آه! که چه سخت  ستمکار نادانی!

و چشم و دل من, از این عتاب همچون پرشکوه ترین ستایشی که از ازل بر لبان خداوند رفته است, از شکر و اشک لبریز شد. خشم و ناخوشی از چهره ی فرشتگان آشکارا بود. خداوند خدا آنان را از “نامها” پرسید, هیچ یک ندانستند. گفتند:ما را جز آنچه تو تعلیم کرده ای دانشی نیست.

و از من پرسید. یکایک را همه پاسخ گفتم. خداوند خدا با چهره ای شکفته از توفیق آنان را خطاب کرد که:”دیدید! من می دانم آنچه را شما نمی دانید!”

ناچار با تلخی خاموش شدند. سپس خداوند خدا آنان را فرمود:” بزرگتان و کوچکتان, دورتان و نزدیکتان, در پای اینان به خاک افتید”! فرمان فرمان خدا بود. همه سر یه سجده نهادند, جز شیطان که طغیان کرد. اکنون که خداوند خدا دوست داشتن را بر می گزیند, عشق را در پای آن به سجده می خواند. او که عشق بزرگ و دیرین خداوند است از کینه جانش عاصی می سود, حسد عشق عشق را نیز تباه می کند.مطرود عشق می گردد و دشمن دوست داشتن. اما به پاس عشق دستش را در انتقام گرفتن از دوست خویش, امانتدار آشنا و خویشاوند همانند و تلمیذ درس های اوپانیشادی خویش بازمی گذارد تا هم عشق را پاداش داده باشد و هم دوست داشتن را بیازماید.
نام کتاب: هبوط
نام نویسنده: دکتر علی شریعتی
نام ناشر:انتشارات قلم
سال چاپ: ۱۳۹۱
 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟