Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

تحلیل اشتباهات تکراری زندگی


به نظر من، اگر بخواهیم به حرف والت ویتمن استناد کنیم،

باید اشتباهات تکراری خودمون رو واقعاً جدی بگیریم؛

چون به درستی ما رو متوجه‌ی یک موضوع مهم می‌کنند:

اینکه ما با وضعیت ذهنی درستی، با چالش‌ها و تصمیم‌های مهم و حقیقی زندگی‌مون رو به رو نمی‌شویم و نیازمند یک وضعیت ذهنی جدید و بهبود یافته‌تر هستیم.

ممکنه، هربار با اقداماتی ظاهری و با هر بار تلنگری از درد و رنجی که این خطا و اشتباه برامون در پی داشته به خودمون بیاییم و تصور کنیم که با این تلنگر از این چرخه‌ی معیوب اشتباهات تکراری، خودمون رو بیرون کشیدیم؛

اما به نظر من، تا وقتی که نتونیم مدل ذهنی و وضعیت ذهنی و وضعیت احساسی‌مون رو تغییر بدیم یا بهبود ببخشیم یا اصلاح کنیم، باز دوباره در زمان دیگری و در وضعیت مشابه یا غیر مشابه دیگری، دچار همون خطاها و اشتباهات تکراری میشیم؛ بدون اینکه واقعاً سر در بیاریم که چرا با اینکه می‌دانستیم نباید دوباره تکرارشون کنیم، اما نتوانستیم در این کار موفق بشیم.

من فکر میکنم، ساجده ممتازیان در کامنت‌اش، به نکته‌ی بسیار دقیق و درستی اشاره کرد. اینکه گفت:
“من فکر میکنم یکی از دلایل تکرار اشتباهات برمیگرده به بدکارکرد بودن مدل ذهنی ما به طور کلی ،و اینکه واقع بینانه و خودآگاهانه با رویداد ها برخورد نمیکنیم. ”

به نظر من، واقعاً به نظر میرسه که تا وقتی که نخواهیم مدل ذهنی‌مون رو درک کنیم و نوع نگاه‌مون و حتی شیوه‌ی احساس‌مون به خودمون و به دیگران و به دنیا رو – با یادگیری مداوم و مسئولانه – تغییر بدیم، و تا وقتی که نتونیم این توانایی رو در خودمون تقویت کنیم که در گستره‌ی بزرگ‌تری از زندگی و دنیا فکر کنیم، درک کنیم و احساس کنیم، باز این اشتباهات تکراری، ما رو در جایی دیگر و در زمانی دیگر غافلگیر خواهند کرد.

***

اشتباهی تکراری که من خودم بارها دچارش شدم  و میشم:

گاهی پشت گوش انداختن کارهای مهم‌تر و پرداختن به کارهای غیر مهم و اهمال کاری‌ها و از دست دادن زمان باارزش و به همین جهت، فاصله گرفتن از خواسته‌ها و هدف هایی بوده که برای زمان‌هایی در زندگیم برای خودم در نظر گرفتم.

برای مواجهه با این اشتباه تکراری، من سعی کردم و همچنان میکنم که با وضعیت ذهنی جدیدی باهاش روبرو بشم.

خودم رو درونِ یک بالون تصور می‌کنم. و اینکه درونِ این بالون نشستم و به سمت هدفم در بالا در حال حرکت هستم. و حالا هر چه بتونم هر چه چیزهای زائد و اضافی و غیرضروری که بالونِ من رو سنگین کرده اند و در بالا رفتنش مانع ایجاد می کنند (چه کارها و اقدامات مختلفی که در طول روز انجام میدهم، چه افکاری که ذهنم رو مشغول می کنن، چه احساساتی که من رو با خودشون درگیر می‌کنن و …)  ، از بالن‌ام به بیرون بیندازم، میتونم سبک‌بارتر و سریع‌تر بالا برم و به چیزهایی که در زندگیم میخوام، راحت‌تر، سریع‌تر و با آرامش و شادمانی بیشتری نزدیک‌تر بشم.

همین وضعیتِ ذهنی جدید و ساده (به عنوان مثال)، بهم کمک میکنه تا خودم رو از چنین چرخه‌ی اشتباهات تکراری‌ام بیرون بکشم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟