Menu
نویسنده مطلب : پویا مظاهری

مطلب مورد بحث:

راه حلی برای اعتیاد به گوشی موبایل


یادم میاد یه زمانی با خودم میگفتم خدایا شکرت که ما گوشی هوشمند داریم اگه گم بشه واقعا چطوری میتونم زندگی کنم؟!

از قضا سر یکی از پروژه ها گم شد!! میخواستم سریعا برم یه گوشی بخرم که با خود گفتم: (خودمونیم! درصد کار های مفیدی که باید با گوشی انجام میدادم خیلی پایین تر از کارهای سطح پایین یا گپ و گفت های وقتگیر بوده!) پس بر آن شدم که کمی خود را به زندگی طبیعی عادت بدم. سه ماه با یک عدد گوشی دکمه ای(که خیلی هم راحت تو جیب جا می شد) سر کردم. و البته یه دفتر چه یادداشت کوچک.

همونطوری که حدس می زنید به طرز شگفت انگیزی روزانه ۲  تا ۳ ساعت وقت اضافه به ۲۴ ساعت اضافه شد! بعد تصمیم گرفتم شروع کنم به برنامه ریزی کردن. همچینین کارهای اینترنتی و سئوی سایت شرکت رو به صورت فوق العاده حرفه ای از طریق لپ تاپ پیگیری کردم. تا اینکه تلگرام اومد و باب شد و دیگه نشد ادامه بدم. اما این دفعه با گوشی جدید فوق العاده هدف مندتر برخورد کردم. در برنامه روزانه یک قرار گذاشتم که سقف تایم استفاده از تلگرام نباید از نیم ساعت فراتر بره مگر اینکه منجر به ارزش افزوده بشه!

راهکار هایی که به نظر من ممکنه موثر باشه اینه که بهانه های خود رو برای استفاده از گوشی موبایل به حداقل برسونیم.

به جز مواردی که برای زیر ساخت های زندگی! و تجارتتان از شبکه های اجتماعی استفاده میکنید، یک تایم مشخص برای استفاده از شبکه های اجتماعی خود بگذارید. ترجیحا بازه ی زمانی مشخص در طول روز مثلا ساعات ۹ تا ۱۰ شب. اگر در گروهی عضوید بگذارید عادت کنن که شما در بازه ی ۹ تا ۱۰ ، حدودا ۱۰ دقیقه آنلاین هستید!(همه ی گروه هایی که در اونها عضو هستید بی ارزش هستند مگر اینکه خلافش ثابت بشه!)
سعی کنید به کارهایی عادت کنید که هم برای شما تفریح باشد هم مفید! مثلا روزانه یک سالاد جدید درست کنید و میل کنید. روی سالاد ها تحقیق کنید و دفعات بعدی ترکیبات دیگر رو امتحان کنید.
اولا، بازی نصب نکنید.دوما، بازی های مفصل نصب نکنید!سوما،زمانی که برای بازی کردن میگذارید را از تایم تفریح روزانه کم کنید.چهارما، زیاد تفریح نکنید!
روی موبایلتون پادکست های آموزشی بریزید و اونارو در پیاده روی یا خودرو گوش بدید. ترجیحا پادکست ها رو از اینترنت بگیرید. یکی از گول زننده ترین کارها اینه که در تلگرام عضو کانال های آموزشی بشید! چون نوتیفیکیشن ها نمیگذارن آموزش ببینین!
خیلی راهکار های دیگه هست که به ذهن من نمیرسه. مهم اینه که بهانه های خود را برای استفاده از موبایل به حداقل برسونین. مثلا تاحالا فکر کردین چند درصد نرم افزارهای موبایلتون اصلا به درد سبک زندگی شما نمیخورن!
در نهایت اگر بتونید تایم استفاده ی بدون ارزش افزوده ی خود از موبایل رو به روزانه نیم ساعت برسونید، اونوقت تا دستتون سمت موبایل میره از همون تایم بهترین استفاده رو میکنید. پس حتی بیشتر بتون خوش میگذره!
هنگام کار با موبایل مدام از خود بپرسین این کار، با ارزش هست یا بی ارزش. اگر بی ارزش بود آیا خوش میگذره؟اگر خوش میگذره از تایم تفریح روزانه کسر کنید!
در ضمن، پی ریزی این عادات در سبک زندگی زمان بر هست و ممکنه شما ۲ ماه تمرین کنید تا به اون هدف برسید.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟