Menu
نویسنده مطلب : پوریا

مطلب مورد بحث:

نظم شخصی و راهکاری برای آشفتگی ذهنی


خوزه سیلوا در یکی از فصل های کتاب کنترل ذهن داستان جالبی رو روایت میکنه:

روزی از روزها یک شاگرد هندی نزد مرشدش رفت و از او پرسید: مرشد چگونه می توانم به روشنگری برسم؟ برای پاسخ مرشد، شاگردش را به کنار رود گنگ برد و از او خواست که صورتش را به روی سطح اب نگاه دارد سپس مرشد دستش را روی سر شاگرد گذاشت و سر او را زیر اب فرو کرد. بعد از مدتی که شاگرد نفسش رو به اتمام بود تقلا کرد که سرش را از زیر اب بیرون اورد. اما دستان قوی مرشد مانع آن شد. پس از گذشت مدتی بیشتر به نظر رسید که ذخیره ی اکسیژن در ریه های شاگرد به پایان رسیده است، مرشد سر او را از زیر اب بیرون کشید زمانی که شاگرد به حالت طبیعی بازگشت مرشد از او پرسید: بگو در ان موقع که سرت زیر اب بود بزرگترین خواست تو چه بود؟ شاگرد گفت: نفس کشیدن. استاد ادامه داد: اگر تو روشنگری را نیز به همان اندازه طلب کنی مسلما به ان خواهی رسید.

سیلوا در کتاب کنترل ذهن تلاش میکنه بگه که با روش های مراقبه و به قول خودش رفتن به سطح آلفا و بسط تصاویر ذهنی می تونید کنترل ذهن خودتون رو در دست بگیرید. در این قسمت هم بر این مبنا استدلال می کنه اگر وارد مرحله ی آلفا بشید و تصور کنید هدفتون محقق شده و تلاش کنید احساسات زمانی که اون اتفاق افتاده رو تجربه کنید، می تونید به تعبیر شما آرام آرام احساس نیاز به هدف در ذهن رو تا نزدیک سطح نجات بخشش پیش ببرید.

البته راستش بخش هایی از کتاب که می خواست بگه تمام مشکلات زندگی رو از طریق مراقبه میشه حل کرد به شدت مکانیزم دفاعی من رو فعال می کرد و دلم میخواست وقتم رو با خوندن این کتاب هدر ندم ولی از اونجایی که من تصور می کنم مراقبه تاثیرات محدود ولی مثبتی داره و کتاب ادم حسابی تری پیدا نکردم کتاب رو تموم کردم و تلاش کردم و میکنم از روش هاش استفاده کنم.

شاید کتاب برای شما هم مفید باشه.

پوزش طولانی شد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟