Menu
نویسنده مطلب : مصباح زیرک باش

مطلب مورد بحث:

انگیزه و بی انگیزگی در نگاه رفتارگراها چگونه تعریف می‌شود؟


وقتی این درس را خواندم اولش برام گنگ بود و جای سئوال که این مطالب چه ارتباطی با افرایش انگیزه دارند. البته در انتهای درس تا حدودی آن چیزی که دنبالش بودم را متوجه شدم. این درس را  ۲و۳ بار تکرار کردم و چند ساعتی هم از فضای این درس دور شدم  تا بتونم مصداق های آن را در زندگی خودم ببینم.

در درس های ابتدایی این دوره جایی چند سوال در مورد چرایی شروع ، چرایی توقف و یا تغییر هدف از خودمان پرسیدیم. در آنجا من مثالی را زدم در مورد شرایط شغلی خودم که چرا با اینکه در یک موقعیت شغلی عالی و موقعیت اجتماعی عالی بودم حاضر به ادامه نشدم و استعفا دادم.

در مقطعی از زندگی من به دلایل نیاز مالی از ادامه تحصیل انصراف دادم و  جذب بازار کار  شدم ، به خاطر سخت کوشی و تلاش و نیازی که داشتم خیلی زود محرک ها به سراغم آمدند، تشویق، ارتقا رتبه ، مرخصی ها و مسافرت های تشویقی ، افزایش حقوق همه این محرک ها  باعث می شدند که من در پاسخ تلاشم را بیشتر کنم  و وقت بیشتری برای سیستم  و موفقیت آن بگذارم . اما از یک جایی با وجود بودن همه این محرک ها من همان پاسخ قبلی را نداشتم. انگیزه ام کم شده بود و احساس پوچی و بی ارزشی می کردم و دقیقا در زمانی که در شرایطی بودم که بودن در آن جایگاه  برای خیلی های دیگه حسرت بود استعفا دادم و کارم را رها کردم تا دنبال آن چیزهایی که برام ارزش بودند بروم.

بعد از آن همیشه این سوال برای اطرافیانم بود که آخه چرا به بخت خودت پشت پا زدی ؟ ولی جواب من برای آنها قانع کننده نبود، یک دلیل درونی و ارزشی داشتم برای خودم که دیگه آن سیستم محرک و پاسخ جوابی براش نداشت.

به همین دلیل فکر می کنم در مورد ما انسانها رفتار ها و پاسخ هایی که به عوامل بیرونی  نشان می دهیم صرفا با سیستم محرک و پاسخ  که دانشمندان رفتارگرا مطرح می کنند جوابگو نیست. عوامل متعدد درونی در ما انسانها وجود دارد که باعث میشه خیلی از وقتها پاسخ ما به یک محرک بیرونی دقیقا اون چیزی نباشه که بقیه انتظار دارند باشه و حتی در شرایط مختلف به یک محرک یکسان پاسخ متفاوت نشان می دهیم.

قسمت آخر این درس هم در مورد انگیزاننده های درونی، بحث نظم شخصی و انضباط درونی را برای من پر رنگ کرد جایی که بتوانیم نگاهی به عوامل درونی که باعث می شوند در رسیدن به خواسته های خودمان دلسرد یا با انگیزه بشویم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟