Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

تجربه ذهنی | مشارکت در درآمد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها


به نظرم با توجه به مشکلات عدیده کاریابی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ایران، این طرح با استقبال خوبی مواجه شود.

البته دانشگاه‌ها برای اینکه کنترل خوبی بر اشتغال و میزان درآمد فارغ‌التحصیلان داشته باشند، می‌توانند با مراکز کاریابی معتبر در این خصوص توافق کنند که با قبول شرایطی خاص برای فارغ‌التحصیلان آن دانشگاه با امتیازات ویژه کاریابی کنند.

البته تجارب مشابهی قبلا در دانشگاه‌های ایران وجود داشته که با توجه به تقاضای بالای موجود در بین فارغ‌التحصیلان ممتاز دانشگاه‌های مطرح کشوری برای مشاغل سطح متوسط و بالا، به مرور این طرح‌ها در حال حذف و جایگزینی هستند.

از جمله دانشگاه‌هایی که چنین طرحی را اجرا می‌کردند، دانشگاه صنعت نفت بود که افراد با شرکت در کنکور سراسری و گاها با کدرشته‌های اختصاصی برای قبولی در این دانشگاه رقابت می‌کردند.

بعد از قبولی در این دانشگاه دانشجویان پذیرفته شده می‌توانستند با ارائه تعهد محضری به دانشگاه مبنی بر خدمت در صنعت نفت به مدت دو برابر مدت تحصیل از امتیازات ویژه نظیر کمک هزینه تحصیلی، سه وعده غذای رایگان (که عموما از نظر کیفی بهتر از غذای دانشجویی سایر دانشگاه‌ها بود.)، کتب درسی رایگان و … برخوردار شوند.

با وجود اینکه محل تحصیل بسیاری از این رشته‌ها در جنوب کشور و در شهرهای آبادان و اهواز بود، افراد با رتبه‌های عالی که امکان پذیرش در دانشگاه‌های شریف و تهران را داشتند، با انتخاب دانشگاه صنعت نفت در اولویت اول ترجیح می‌دادند با دریافت امتیازات محدود در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

البته امتیازی که بسیاری از افراد را ترغیب به تحصیل در این دانشگاه می‌کرد، این بود که به احتمال بالا فرد در هنگام فارغ‌التحصیلی با توجه به تعهدی که به دانشگاه داده بود، می‌توانست در صنعت نفت استخدام رسمی شود.

شرایط گفته شده از برخی لحاظ با شرایط توضیح داده شده در متن درس متفاوت است ولی می‌توان برخی شرایط و موارد را تعمیم داد.

از جمله اینکه این طرح گاها باعث کاهش انگیزه دانشجویان می‌شد و این کاهش انگیزه بیشتر به این خاطر بود که در صورت عدم اشتغال، علاوه بر فرد دانشگاه محل تحصیل هم متضرر می‌شد که تا حدودی باعث راحتی خیال دانشجو از بابت تامین شغل می‌شد.

همچنین این طرح تا حدودی رقابت بین دانشجویان را هم کاهش می‌داد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟