Menu
نویسنده مطلب : مهدی رضایی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


مقدمه
بسم الله الرحمن الرحیم
فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شَاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ»(۱۵۹ آل عمران)…هنگامی که تصمیم گرفتی، بر خدا توکل کن! زیرا خداوند متوکلان را دوست دارد.خداوند در قرآن مشاوره قبل از تصمیم گیری و توکل کردن بر خدا بعد از آن را سفارش میکند .
تصمیم گیری نیازمند مشورت با افراد با تجربه و داناست « پیامبر (ص) نیز می‌فرمایند: بر نادانی فرد همین بس که دلبسته رای خویش باشد‏»« مشورت ادراک و هشیاری دهد / عقل‌ها مر عقل را یاری دهد» ، تصمیم گیری هوش و ذکاوت میخواهد تا بر سر اطلاعات موجود در گزینه ها گیج نشویم و گزینه درست را انتخاب کنیم ، تصمیم گیری شجاعت میخواهد تا مسئولیت تصمیم را بر عهده بگیریم ، تصمیم گیری عقل میخواهد تا بهترین را انتخاب کنیم. تصمیم گیری تکیه گاهی میخواهد که جز با توکل بر خدا حاصل نمیشود « امام علی (ع)می‌فرمایند: در تصمیمات و اقدامات خدا را در نظر آورید (خدا در محاسباتتان باشد و بر او توکل کنید)‏» تصمیم گیری مهارت مدیریت زمان میخواهد که بدانیم کی چه تصمیمی باید بگیریم و گاهی سرعت عمل در تصمیم گیری میخواهد ، چون وقت زیادی برای تصمیم گیری نداریم .
 
تصمیم اشتباه من : سفارش طراحی سایت برای یک فعالیت به مبلغ ۱ میلیون و سرانجام به درد نخورد و بدون استفاده رها شد و من کاملا متضرر شدم .
 
اگر جای آنروز ها بودن به عنوان مشاور خودم یا اینکه همچین اطلاعاتی از تصمیم گیری داشتم ، حتما به خودم گوشزد میکردم که این یک تصمیم مهمه و داری پول براش میدی پس کمی تامل و فکر کن و با چشم باز این کار رو انجام بده . البته که این تصمیم من یک تصمیم فردی بود و بیشتر روی خودم تاثیر داشت ، اما کم و بیش با ضرر مالی من روی اطرافیان نزدیکم هم تاثیر میزاشت .
باید به خودم گوشزد میکردم که اول مسئله رو باز کن ، نه اینکه راهکاری رو پیدا کردی و روی چ گونگیش داری کار میکنی ! مسئله رو شفاف کن ، شاید از راههایی آسونتر و کم خرج تر و اثر گذار تر بتونی به هدفی که داری برسی . متاسفانه یه راهکاری که به ذهنم خورده بود رو همون رو انتخاب و تصمیم گرفتم که انجامش بدم و دادم! به جای اینکه گزینه های متعددی رو هم برسی کنم .
اصلا هم نتایج و پیامد های این تک گزینه و راهکار رو برسی نکرده بودم که مهدی ، اگر این راهکار رو انجام بدی خب نتیجش چیه ؟ بعدش چی میشه ؟ خیالبافی بر روی این تک گزینه باعث شد من این تصمیم رو بگیرم .
 
اگر اون روز مشاور خودم بودم یکی از کارهایی که میکردم پیشنهاد دادن گزینه های متعدد دیگربه خودم بود که بتونم گزینه های متعدد رو سبک سنگین کنم و نتیجه و پیامد هر کدومش رو بسنجم ، همون طوری که در متمم خوندم تصمیم گیری با گزینه های متعدد شروع میشه و من فقط یک گزینه داشتم . پس اولین کار دادن گزینه های متعدد می بود .  و بعد اینکه ابهامات و نقاط کور این تصمیم رو بهش میگفتم که مثلا میدونی اگر شما این طراحی سایت رو انجام بدی و این افراد که احتمالش بالاست با تو همکاری نکنند چی میشه ؟ (به همان میزانی که احتمالات و ابهامات داریم ، خطر هم هست ).
و کار دیگه ای که میکردم این بود که تصمیمات مرتبط به این تصمیم رو بهش یاداوری کنم که حالا گیریم سایت هم طراحی شد ، بعدش میخوای چی کنی ؟ با کی میخوای همکار بشی ؟ به فکر بعدش هم هستی ؟ یا توی هوا و آرزو و احتمال میخوای پیش بری ؟ فکر بعدش رو هم کردی ؟ یا همش احتماله!
 
با این پرسشها سعی میکردم که ترس از تصمیم گیری رو به دل خودم بندازم ، چون من اون موقع در گرفتن این تصمیم هیچ ترسی نداشتم ! و این غلط بود و باید حداقل کمی ترس باشد و اگر نباشد باعث نابودیست (خداوند حکیم ترس رو بی دلیل در ما قرار نداده! خیلی جاها لازمه و اگر نباشه خودمون رو نابود میکنیم مثل این تصمیم من که هیچ ترسی از عواقبش نداشتم! به این کار من میگن تهوّر نه شجاعت در تصمیم گیری! این نوعی بی­عقلی است)
ترس از تصمیم گیری باعث میشه که کمی مسئولیت پذیر تر بشویم که اگر پولت از بین رفت مسئولیتش رو میپذیری ؟! این کار باعث میشود که شش دنگ حواسمان را موقع تصمیم گیری جمع کنیم !
 
یکی از کارهایی که میکردم این بود که اولویت های زندگیم رو یادآور میشدم، یعنی اینکه میگفتم آیا این کار جزء اولویت هاته ؟ و حتما باید انجام بشه ؟ آیا کار مهم تری نداری که باید با این پول انجام بشه ؟! متاسفانه این تصمیم من جزء اولویت های مهم زندگیم اصلا نبود ! یادآوری اولویت ها باعث میشه ما تلنگری به خودمون بزنیم که داریم چی میکنیم!؟
 
اگر اون موقع مشاور خودم بودم حتما در اون مورد سعی میکردم که اطلاعات به خودم بدم ، من اطلاعاتم درباره اون موضوع کم بود و یکی از دلایلی که این تصمیم اشتباه رو گرفتم ، کمبود اطلاعات بود!
 
ثبت تصمیم ها راهکاری واقعا عالی برای بالا بردن مهارت تصمیم گیریه و من با پاسخ دادن به پروژه درس تصمیم گیری از این راهکار لذت بردم . من سعی میکنم از این به بعد دفترچه ای داشته باشم و تصمیمات مهم خودم رو از قدیم تا الان ثبت کنم .

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟