Menu
نویسنده مطلب : امیر حسین باریک بین

مطلب مورد بحث:

گیمیفیکیشن چیست؟ | برخی از نمونه های گیمفیکیشن


با سلام

این طور به نظر می رسد که جان در سایت خود از ویژگی مشترک بین بیشتر بازی ها استفاده کرده است. جایزه. یعنی در ازای لغات بیشتر برنج بیشتر می گیرید. زمانی که صرف می شود حاصلی دارد. در بازی های دیگر نیز اینگونه است. زمانی که صرف می گردد منجر به کسب بیشتری چوب، طلا، جم و …. و یا در اینستاگرام پست بهتر و جذاب تری بگذارید باعث کسب تعداد لایک بیشتری می شود.  به نظرم این ویژگی، بین انسان ها مشترک است. یعنی دوست داریم در ازای تلاش و زحمتی که می کشیم دست آوردی داشته باشیم و حتی آنچه که بدست میاوریم را بتوانیم با بقیه مقایسه کنیم. مثلا من در این بازی n المان خاص دارم. که نشان گر قدرت بیشتر من در این بازی است. سیستم پاداش یا دست آورد در هر بازی کاملاً مشهود است.  حالا در اینجا آن برنج است و هدفی خیر خواهانه را دنبال می کند.

اما با توجه به اینکه در شروع این درس قرار دارم گیشنهاد خود را مطرح می کنم و امید وارم در پایان درس وقتی برای مرور برگردم از صحت آن خوشحال شوم.

برای بازدید بیشتر پیشنهاد می کنم سایت فرایندی را در نظر بگیرد تا زبان آموز بیشتر درگیر شود. پیشنهادی که اثر آن بر خود بازیکن یا زبان آموز هم باشد. برای مثال ۳ نفر که بیشترین برنج را دارند به بازدید رایگان از این مناطق برده شوند. یا به نحوی این قدرت انتخاب به زبان آموزان داده شود که بتوانند برنجشان را به یکدیگر بدهند و علاوه بر برنج بتوانند چیز های دیگر بگیرند. بیشتر درگیر شوند. مثلاً من ۲۵۰ برنج دارم. با در نظر گرفتن سیستم مالی بر اساس تعداد برنج در سایت بتوانم با برنجم برای دیگران کالاهای دیگر نیز بگیرم. مثلا یک کفش یا رادیو و یا کتاب. فرض کنیم که کفش ۲۶۵ برنج هزینه داشته باشد. هم من تلاش بیشتری می کنم و بیشتر می آموزم تا بتوانم آنرا بگیرم هم در صورت نیاز از دوستی مقداری برنج می گیرم تا آنرا بخرم. حالا من درگیریه بیشتری با سایت دارم. شاید فکر کنم خب دیگر چه چیزی می توانم تهیه کنم. شاید برایه بچه ای که دچار مشکل بینایی است یک عینک بگیرم تا بتواند دنیای اطرافش را بهتر ببیند. مانند درسی که در ادبیات فارسی داشتیم که ضعف بینایی شخصیت آن منجر به اتفاقات تلخی برایش شده بود و خودش و اطرافیانش نمی دانستند که وی مشکل بینایی دارد.

با سپاس.