Menu
نویسنده مطلب : شهریار ناصح

مطلب مورد بحث:

کتاب: شغل مناسب شما


با سلام

سپاس از اشتراک اطلاعات ارزشمندتان در زمینه رفتار سازمانی، این نظر خیلی برای من جالب بود و علاقه‌مندم مطالبی که معرفی کردید را دنبال کنم.

درباره آزمون MBTI چند نکته‌ای که از چندی از اساتید این حیطه در ایران آموختم، که احساس کردم شاید در تکمیل نظر شما سودمند باشد به شرح زیر است:

۱- آزمون MBTI بدون نظارت یک مربی تعلیم دیده، تا ۴۰٪ خطا دارد. به این دلیل که افراد سوالات را بر اساس خودِ ایده‌آل‌شان پاسخ می‌دهند نه بر اساس تجربیات واقعی خودشان.

۲- تست MBTI باید در شرایطی پاسخ داده شود که فرد تحت فشار یا بحران روحی و روانی نباشد، چون فشار و بحران‌های روحی و روانی باعث عوض شدن کارکرد‌های فرد می‌شود و در نتیجه تست مؤثر است.

۳- پاسخ به سوالات آزمون MBTI باید باید با ارجاع به خاطرات پیش از ۳۵ سالگی فرد انجام شود، چون پس از ۳۵ سالگی و هرچه به ۴۰ سالگی نزدیک‌تر بشویم اثر کارکرد سوم (که جزو ترجیحات اصلی فرد نیست) در رفتار فرد بیشتر می‌شود و این امر باعث می‌شود که افراد به سوالات به گونه‌ای پاسخ بدهند که مطابق با تیپ شخصیتی‌شان نیست (هرچند که مطابق با رفتارهای اخیرشان هست)

۴- آزمون MBTI؛ بسیار به جنبه‌های فرهنگی حساس است و زمانی می‌توانیم به نتیجه این آزمون تکیه کنیم که سوالات و گزینه‌های آزمون برای یک فرهنگ روایی‌سازی شده باشد. ( آزمون استاندارد CPP برای زبان انگلیسی، برای آمریکایی‌ها و بریتانیایی‌ها در چند گزاره متفاوت است ) متأسفانه بسیاری از آزمون‌های آنلاینی که برای این مدل وجود دارند ترجمه نمونه‌های خارجی هستند و با فرهنگ ما همخوانی ندارند و همین امر، سوگیری به سمت یکی از گزینه‌ها در خیلی سوالات ایجاد می‌کند.

۵- آزمون MBTI برای افرادی که به این مدل شخصیت شناسی اشراف دارند خیلی مناسب نیست (یا حداقل نیاز به شفافیت با خویشتن دوچندان دارد) چون همه ما ممکن است در تأیید خودانگاره‌ی خود سوالات را به گونه‌ای پاسخ بدهیم که تیپ شخصیتی که پیش‌تر برای خود متصور بودیم را تأیید کند (پاسخ دادن بی‌طرفانه و بدون سوگیری به سوالات آزمون MBTI برای کسی که منظور این سوال را می‌داند خیلی دشوار است، به خصوص اگر خود را در نزدیکی انتهای یکی از دو سر طیف تصور کند)

به عنوان یک تجربه شخصی می‌توانم بگویم من از سال ۹۳ که با این مدل آشنا شدم تا انتهای سال ۹۵ خودم را ENTP می‌دانستم و هربار هم که در هر آزمونی چه داخلی و چه خارجی تست می‌زدم، با درصد‌های بسیار بالا همین نتیجه را تأیید می‌کردم تا در انتهای سال ۹۵ در کلاس یکی از اساتید عزیزم که در این زمینه بسیار متخصص هستند متوجه شدم که من یک ENFP هستم و تا کنون اشتباه تست می‌زدم و طبیعتاً اشتباه هم نتیجه‌گیری می‌کردم.

 

در این زمینه شاید گوش دادن مجدد فایل «گفتگوی محمدرضا شعبانعلی با علیرضا شیری در رادیو مذاکره» خالی از لطف نباشد.

 

با امید بهترین‌ها برای شما و تمامی همراهان فرهیخته متمم

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟