Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

شاخص‌های پرآوازه و میان تهی


در کسب و کارهایی که می‌شناسید (فیزیکی یا آنلاین تفاوتی ندارد) چه شاخص‌های پوچ / غیرپوچی می‌شناسید؟

در یک شرکت که در زمینه مهندسی، خرید و اجرای پروژه‌های صنعتی فعال است، تعداد پروژه‌های در دست اجرا و یا تعداد پروژه‌های اجرا شده شاخص پوچ برای پایش کیفیت عملکرد او در جهت دستیابی به اهداف هستند. چون کیفیت اجرای پروژه‌ها و سود خالص حاصل از اجرای پروزه‌ها، شاخص‌های بهتر و معنادارتری هستند که کیفیت عملکرد شرکت در دستیابی به اهداف شرکت را بهتر مورد پایش قرار می‌دهند.

 

چه شاخص‌هایی می‌شناسید که در برخی شرایط کاملاً مهم و در شرایطی دیگر، پوچ هستند؟

به نظرم ساعات ورود و خروج افراد در بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در آنها انجام می‌گیرد، شاخص پوچ هستند که نمی‌تواند نشانگر کیفیت عملکرد افراد در آن شرکت‌ها باشد و شاید حتی تاثیر منفی هم در عملکردشان داشته باشد.

اصولا در مشاغلی که با ارباب رجوع سروکار ندارند و نیازی به هماهنگی با گروهها و افراد دیگر در انجام کارها ندارند و ماهیت کار انفرادی هست، ساعات ورود و خروج افراد نباید ثبت شده و به عنوان شاخص عملکرد مورد بررسی قرار گیرد.

 

آیا خودتان تا کنون در دام شاخص‌های پوچ افتاده‌اید؟

به نظرم از جمله شاخص‌های پوچی که بسیاری از ما در دام آنها افتاده‌اند، شاخص نمره برای پایش میزان درک و فهم ما از مباحث مطرح شده در یک درس و یا اخذ مدرک دانشگاهی به عنوان شاخصی برای میزان تسلط بر یک تخصص و رشته است.

 

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟