Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا شعبانعلی

مطلب مورد بحث:

اثر آیکیا | دلبستگی به آن‌چه خود ساخته‌ایم


مورد اول: بلبرینگ سازی

در نخستین سال‌هایی که مشغول به کار شده بودم، برای پروژه‌ی راه‌اندازی یک دستگاه Superfinish آلمانی، به تبریز رفتم و چند هفته در کارخانه‌ی بلبرینگ‌سازی تبریز (که از افتخارات صنعت کشورمان است) رفتم.

این کارخانه سال ۱۳۴۸ با همکاری SKF تأسیس شده و توسعه یافته، اما پس از انقلاب، همکاری SKF با ایران – مانند بسیاری دیگر از شرکای بین‌المللی – قطع شد.

کارشناسان این شرکت، نقش مهمی در حفظ و نگهداری کیفیت محصولات آن – خصوصاً با همه‌ی محدودیت‌های موجود – داشته‌اند.

قطع رابطه‌ی SKF با بلبرینگ‌سازی، باعث شده که بود که در موارد متعددی، بچه‌های خط تولید مجبور بشوند خودشان مشکلات و ایرادهای ایجاد شده در دستگاه‌ها را حل کنند. در این میان راه‌حل‌های خلاقانه‌ای هم به‌کار گرفته بودند و اصلاحات متعددی هم در دستگاه‌ها انجام شده بود.

در میان بچه‌های خط تولید، چند نفر بودند که سوابق متعددی در اصلاح طراحی و تعمیر دستگاه‌ها داشتند و به همین مهارت، شناخته می‌شدند.

تجربه‌ی کوتاه‌مدت حضور من در آن‌جا این نکته‌ی جالب را به من نشان داد که دستگاه‌های تغییر داده شده یا ترمیم شده، به خاطر این‌که رد دست و هنر کارشناسان کارخانه در آن‌ها وجود داشت، از ارج و قرب بالایی بهره‌مند بودند و اگر مشکلی برایشان پیش می‌آمد، به سرعت (و بدون کوچک‌ترین توجه به پاداش‌های مادی متعارف) تعمیر می‌شدند. چون تعمیرکاران و تیم فنی، آن‌ها را ماشین خودشان می‌دانستند.

مورد دوم: سوپ آماده

من گاهی اوقات از سوپ‌های آماده (مثلاً برندهای الیت یا مهنام) استفاده می‌کنم. کافی است پودر را در آب بریزید و بجوشانید تا سوپ به صورت معجزه‌آمیزی، آماده شود.

اگر بخواهم خیلی هنر به خرج دهم، پیازداغ آماده هم می‌خرم و داخل سوپ می‌ریزم. با وجودی که نقش من در این فرایند، صرفاً ریختن آب در پودر است، اصلاً تحمل ندارم کسی از طعم سوپ من ایراد بگیرد و حس می‌کنم آشپزی من را زیر سوال برده است.

اگر پیاز داغ هم ریخته باشم، قطعاً دیگر کوچک‌ترین نقشی برای شرکت‌های تولیدکننده‌ی پودر، قائل نخواهم بود و همه چیز را حاصل هنر خودم می‌دانم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟