Menu
نویسنده مطلب : علیرضا رئیسی

مطلب مورد بحث:

واسطه گری چیست و تفاوت دلالی و واسطه گری در کجاست؟


۱- یک سازمان فرضی یا واقعی را در نظر بگیرید. سه تصمیم فرضی یا واقعی مدیر آن سازمان را بنویسید و توضیح دهید که هر تصمیم چه تاثیری روی ثبات سازمان دارد؟ چه تاثیری روی پایداری خواهد داشت؟
من برای این تمرین وزارت نفت و نیرو (مسولان تامین انرژی) رو در نظر می گیرم:
تصمیم به ثابت نگه داشتن قیمت حامل های انرژی علیرغم تورم(کاهش ارزش پول ملی) باعث ثبات بسیار زیادی در این زمینه شده است اما با توجه به جذاب شدن قاچاق حامل های انرژی و از طرف دیگر بسیار ارزان شدن آنها و درنتیجه اسراف این منابع توسط جامعه، این روند همانطور که قبلا تجربه کرده ایم، پایدار نیست و دولت مجبور به افزایش نرخ حامل های انرژی به صورت جهشی هست که در نهایت موجب بی ثباتی و ناپایداری کلان می شود!
بستن چاههای آب غیر مجاز باعث افزایش بی ثباتی و نارضایتی در مصرف کنندگان آن چاه ها مانند کشاورزان می شود، اما از طرف دیگر مدیریت منابع آب باعث افزایش پایداری تامین آب مورد نیاز صنایع، کشاورزی و شهروندان می شود.
احداث سد بر روی رودخانه ها در کوتاه مدت (چندین سال) باعث ثبات در تامین آب هست، اما در بلند مدت باعث اثرات زیست محیطی مخرب در پایین دست رود می شود و راهکار پایداری برای تامین آب نیست.
تاسیس کارخانه های فرمایشی با تکیه بر انرژی و آب دستوری موجب بوجود آمدن ثبات نسبی در اشتغال و تولید یک منطقه می شود اما در بلند مدت از آنجائی که معمولا این طرح ها از نظر تامین منابع انرژی و آب و … منطقی نیستند باعث کاهش پایداری و همچنین ثبات می شود.
به نظر من وقتی می خواهیم با فشار بیرونی ثبات را در یک زمینه بوجود بیاوریم شاید در کوتاه مدت موفق باشیم اما در بلند مدت پایداری و ثبات در آن زمینه به شدت پایین می آید و مشکلات جدیدی هم به آن اضافه می شود. در صورتی که اگر منابع با برنامه ریزی و افق دید بلندتر مصرف شود، احتمالا به ثبات و پایداری بیشتری دست میابیم.
 
۲- آیا تصمیم‌هایی را می‌توانید تصور کنید که ثبات و پایداری را همزمان تامین کنند؟
پرهیز از تصمیم گیری های بدون کارشناسی و دید بلند مدت در سیاست گذاری های کلان می تواند هم ثبات و هم پایداری را برای ما تضمین کند. یک کشور را در نظر بگیرید که با برنامه ریزی و حسابرسی های دقیق(انظباط مالی و پولی) از چاپ پول و استقراض دولت از بانک مرکزی پرهیز می کند، در این صورت هم ثبات بر اقتصاد کشور حاکم می شود و هم با تکیه بر منابع داخلی و خلق ثروت آن کشور به پایداری در اقتصاد می رسد(مانند کشور ژاپن).
 

 
۴- سازمان یا شرکت یا فردی را مثال بزنید که در حال حاضر، نقش او بیشتر به دلال نزدیک است. چگونه می‌تواند به تدریج به سمت یک واسطه ارزش آفرین حرکت کند؟
کشورهای با منابع زیرزمینی می توانند نقشی شبیه به دلال را داشته باشند، منابع را استخراج می کنند و به فروش می رسانند، فرآیندی که تا زمان وجود منابع زیرزمینی امکان پذیر هست. همین کشور ها با سرمایه گذاری و افزودن چرخه های فرآوری و تولید محصولات با ارزش افزوده می توانند خود را به یک واسطه ارزش آفرین نزدیک تر کنند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟