Menu
نویسنده مطلب : کیوان بشاش

مطلب مورد بحث:

فرار از زندان | گفتگو درباره کارتون


کارتون ۶ (کودک و سیب) و بازاریابی. در این کارتون به نظر می رسد که کودک اینهمه سیب را نمی بیند و فکر می کند که آن یک سیب متفاوت است و واقعا هست.  اگرچه این رفتار کودکانه نشان داده شده است اما در واقع در وجود همه انسانها هست و فقط به خاطر این تصور که رفتاری کودکانه است, بزرگان از بروز آن به صورت آشکار خودداری می کنند. درسته که در کارتون اثری از مرغ نیست اما این کارتون با “مرغ همسایه غازه” هر دو یک الگو دارند. اما ارتباط آن با بازاریابی کجاست؟

آنچه که کودک می‌خواهد در واقع پیشنهاد محصول (Product Offering) است اما درخت بهش فقط محصول (Product) رو تحویل می ده. چیزی که ما امروزه بسیار می‌بینیم. هم مشتریانی که فرق ایندو را نمی دانند و از آن بدتر بازاریابانی که تفاوت ایندو را نمی دانند.

یک مثال می زنم. فرض کنید برای خرید گوشی موبایل رفته اید. قصد دارید مبلغ زیادی بابت خرید گوشی نو پرداخت کنید. شما یک گوشی می خواهید با جعبه سالم و پلمپ شده. اما فروشنده به شما یک گوشی نو داخل گوشی سالم اما با پلمپ باز شده می دهد و می گوید که این همان است. راست می گوید محصول همان است اما پیشنهاد محصول فرق کرده است و معمولا مشتریان دلچرکین هستند و حتی ممکنه مشکلات عملکردی هم در آن گوشی ببینند (‌اگرچه کاملا سالم باشد).

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟