Menu
نویسنده مطلب : عادله

مطلب مورد بحث:

درباره مصرف پلاستیک و حفظ محیط زیست | تجربه‌ ذهنی


نمایندگان محترم فیلسوف آباد

امروزه تاثیر مصرف بی رویه پلاستیک بر محیط زیست بر کسی پوشیده نیست. پلاستیک سهم قابل توجهی از زباله‌های شهر فیلسوف آباد را تشکیل می‌دهد. تصاویر دلخراشی نیز از تاثیر ورود این قطعات پلاستیکی بر چرخه زندگی سایر ساکنان این کره خاکی، در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که تماشای آنها باعث رنجش خاطر هر انسان دل رحمی می‌شود.
 
در چنین وضعیتی، ساکنان فیلسوف آباد نیز مایل هستند میزان استفاده از پلاستیک را در زندگی خود کاهش دهند. ما به عنوان نمایندگان مردم، وظیفه داریم تا با تصویب قوانینی، راه را برای این خواسته مردم باز کنیم.
 
بدون شک، دریافت عوارض بر مصرف پلاستیک باعث ترغیب صنایع به جایگزین کردن انواع پلاستیک با موادی تجدیدپذیر خواهد شد. از سوی دیگر، مصرف کنندگان نیز تمایل به استفاده از کالاهایی با هزینه کمتر خواهند داشت. علاوه بر این‌ها، اختصاص بخشی از عوارض دریافتی از مصرف پلاستیک به سازمان‌های محیط زیستی، می‌تواند کمکی برای بهبود وضعیت محیط زیست و حل برخی از مشکلات در این رابطه باشد. 
بنابراین در حال حاضر دریافت عوارض مصرف پلاستیک، اقدامی عملی و تاثیرگذار برای کاهش مصرف پلاستیک است.
 
با این وجود، تبصره‌ای همراه با این قانون آورده شده که ممکن است نتایجی غیر قابل پیش بینی و نگران کننده داشته باشد.
به خاطر داشته باشیم که هدف اصلی از وضع این قانون، کاهش مصرف پلاستیک در راستای کاهش آسیب به محیط زیست است. 
 
محتوای تبصره مذکور به طور ضمنی، مصرف پلاستیک را به عنوان جایزه‌ای برای شهروندانی که فرزند ندارند، مطرح می‌کند. این امر در واقع نقض غرض است و تاثیر مطلوبی بر افکار عمومی ندارد. از یک طرف، افرادی که فرزند ندارند، با رضایت کامل و حس خوب به مصرف پلاستیک می‌پردازند و دیگر آن را کاری ناپسند نمی‌دانند. در سوی دیگر ماجرا، خانواده‌های دارای فرزند، دچار این حس می‌شوند که به خاطر فرزند داشتن، مشمول جریمه مصرف پلاستیک شده‌اند.
انتقال چنین پیام‌هایی به شهروندان باعث می‌شود قانون جدید، تاثیر مورد نظر را نداشته باشد.
 
علاوه بر پیام‌های مختلفی که این تبصره به قانون اضافه می‌کند، لازم است به این نکته توجه کنیم که قانون گذاری در حوزه کنترل جمعیت، نیازمند مطالعات گسترده و چند جانبه است. تصویب یک لایحه بدون بررسی می‌تواند اثراتی غیر منتظره داشته باشد که منجر به هزینه‌های فراوانی برای نسل‌های آینده شود.
از نمایندگان با درایت و فهیم فیلسوف آباد انتظار می‌رود پیش از تصویب تبصره مذکور، پیچیدگی‌های سیاست گذاری در حوزه جمعیت را در نظر بگیرند و از ایجاد مسائل بغرنج برای جامعه بپرهیزند.
 
در پایان سپاسگزارم از اینکه نمایندگان و حاکم فیلسوف آباد، همگام با دغدغه‌های عموم اقدام به اصلاح قوانین می‌کنند.