Menu
نویسنده مطلب : هیوا

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


در یک ماه اخیر دوبار این پروژه روی رو کاغذ، برای ایده crowdfunding(با الهام از سایت کیک استارتر) انجام دادم. سایتی که به دن اریلی این امکان رو داد که حدود نیم میلیون دلار پول برای ساختن فیلم مستند و بازی کارتی جمع آوری کنه، یه جوان کارآفرین برای پروژه ساده ساعت هوشمند خود ده میلیون دلار پول جمع کنه و گیب واینر با صدهزار دلار سرمایه گذاری مخاطبان سایت کیک ستارتر، پکیج آموزش زبان درست کنه.

ولی به دلایلی تصمیم گرفتم ایده دیگری رو برای این تمرین در نظر بگیرم:

چه کسب و کاری را می‌توانید مثال بزنید که به نظرتان، جایش در فضای امروز شهر یا کشور خالی است؟

با توجه به ناکارآمد بودن کلاسهای آموزش زبان و همینطور نگرانیهای ذهنی و کمبود وقت کسایی که دغدغه یادگیری زبان دارن، فکر میکنم تقاضای خوبی برای یادگیری موثر و سریع آموزش از طریق اینترنت وجود داره.

یعنی یک سایت اینترنتی، برای آموزش زبان، به روشی سریع و موثر، برای کسایی که زمان خیلی زیادی ندارند و از روشهای دیگر هم نتیجه نگرفته اند.

۱) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.

سایتی که محتوای لازم برای یادگیری زبان انگلیسی رو به صورت رایگان، در شش تا نه ماه با روزی ۳۰-۴۵دقیقه زمان و با بیشترین کارایی ارائه میده.( بیشترین کارایی یعنی فکر کردن به آن زبان، خواندن متون با راحتی و مهارتهای دیگر مربوط به زبان)،

محصولی هم که عرضه میکنه، محصولا تکمیلی مربوط به این روش هست برای کسایی که میخواهند سریعتر نتیجه بگیرند و از منابع آماده استفاده کنند.

این محصول بر اساس کتاب فوق العاده Fluent Forever است. پس از چاپ کتاب در سال ۲۰۱۴، حدود ۳۰۰-۴۰۰ ساعت درگیر این روش بودم(برای فهمیدنش، تعمیم دادنش به زبان فارسی و تدریس انگلیسی به اطرافیان خودم بر اساس این روش)
پروژه پایانی درس ارزش آفرینی

۲)  ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟

یادگیری یک زیان جدید، درهای زیادی رو برای انسان میکنه. از فرصتهای شغلی بهتر گرفته تا امکان استفاده از میلیونها کتاب و ده ها میلیون سایت و هزاران کورس و MOOC برای رشد و توسعه و زندگی بهتر و توانایی تعامل با افراد انگلیسی زبان

و بی نیاز شدن از منابع ناقص و ترجمه شده موجود به زبان فارسی

و همینطور گذاشتن اثراتی رو مغز و حافظه.

به طور کلی یادگیری زبان، درهای جدیدی رو به روی آدم باز میکنه. در خیلی از زمینه ها بدون بلد بودن زبان نمیشه از سطحی بالا رفت.

۳)طبقه بندی این کسب و کار

خدمات آموزشی و توسعه شخصی
۴) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده
بالقوه :حدود ۷۰-۸۰ درصد نوجوانان و جوانانی که به اینترنت دسترسی دارند و مهارتهای پایه استفاده از آن دارند.

آماده: درصدهای از بازار بالقوه که حاضر است زمان و پول صرف این نیاز به یادگیری زبان کند.

هدف:کسایی که از طریق گوگل دنبال منابع آموزشی یادگیری زبان هستند و در لیست مخاطبان این سایت یادگیری زبان، برای دریافت محتوا هستند. اینها بازار هدف محسوب می شوند برای عرضه محصولات سایت.

۵) ارزیابی بازار

میزان ضرورت :سرچ‌های گوگل و بازار داغ آموزش زبان و نتایج ضعیف آنها نشون دهنده این هست که قشر وسیعی از مردم خواهان یادگیری زبان هستند. به نظر من بلد بودن زبان سکوی پرشی خواهد بود برای بیشتر آدمها. فرصتهای شغلی بهتری رو سر راه آدم قرار میده، رشد و توسعه رو آسونتر میکنه و …

بنابراین بیشتر مردم ضرورت بلد بودن زبان را احساس میکنند.
به کمک اطلاع رسانی اصولی و روشهای خلاقانه ایجاد انگیزه در آدمها میتوان کاری کرد که بازار بالقوه این کسب و کار، اولویت بیشتری به این نیاز یا خواسته اختصاص بدهند.

اندازه بازار: با بررسی آمار مربوط به کلاسهای زبان، کتابهای منتشر شده در این زمینه و همینطور به کمک ابزارهای مربوط به تحلیل کلمات کلیدی مثل Google keyword Planner میشه تخمین خوبی از به دست آورد. حدس میزنم اندازه بازار این کسب و کار چندصدهزار نفر باشه.

محدوده قیمت قابل عرضه: بسته به نوع محصول(پکیج DVD و جزوه و راهنما یا سایت با عضویت ویژه ) محدوده قیمت هم فرق میکنه. اگر سایت باشه ماهی باید زیر ۹-۱۰ هزار باشه، اگر پکیج DVD و جزوه باشه زیر ۳۰-۴۰هزار

هزینه جذب مشتری: بسته به استراتژیهای بازاریابی و میزان هوشمندانه بودن مدل کسب و کار، این هزینه متفاوت خواهد بود. ولی باید هزینه تولید محتوا، ایمیل مارکتیگ و در مواردی هزینه تبلیغات PPC گوگل رو برای تخمین این فاکتور لحاظ کرد.

هزینه رساندن محصول به دست مشتری: بسته به نوع محصول، هزینه رساندن محصول به دست مشتری یا صفر خواهد بود(دانلود از سایت) یا برابر با هزینه پست(ارسال پستی).

منحصر بفرد بودن محصول: خود روش که به گفته برخی مجلات علمی، برخی روانشناسان و مدرسان برجسته زبان، چندزبانه های معروف و نویسندگان و آدمهای شناخته شده دیگر روشی فوق العاده ست برای یادگیری زبان.

اما فهم این روش و یاد دادن اون و بهینه کردن اون برای کسایی که فارسی زبان هستند و میخواهند انگلیسی یاد بگیرند(کاری که من در ۱ سال گذشته انجام داده ام)، کار خیلی سخیه اما برای بقیه آسونه(هم استفاده، هم کپی کردن).

اما اگر مدل کسب و کار به خوبی تعریف بشه، سایت محلی باشه برای دسترسی به بهترین محتواها، ارتباط خوبی با مخاطبان قرار داده بشه، لانچ محصول هوشمندانه انجام بشه و..  در این صورت کپی کردن کل بیزنس کار سختی خواهد بود.

سرعت عرضه محصول:
۳-۴ ماه تمام وقت

پتانسیل عرضه محصولات وابسته:

میشه محصولاتی برای یادگیری لهجه آمریکایی و صحبت کردن بدون لهجه رو عرضه کرد(۱۰-۲۰ گیگ کورس و دوره هم در این زمینه دیده ام. در این زمینه در ایران خیلی کم کار شده، لهجه مون هم خیلی خیلی بده :( کافیه توی یوتیوب سرچ کنید تا ببینید چقدر کلیپ در این مورد ساختن :)  ).

یا محصولاتی مربوط به یادگیری زبانهای دیگر.

Evergreen:
فکر میکنم این محصول، این ویژگی رو داره. تاریخ انقاضا نداره.
۶) به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
اگر کسی مسلط به روش نباشه، منابع زیادی که لازم هست رو تهیه و عرضه نکنه و تمام روش رو کامل تشریح نکنه، این روش اثربخشی بالایی که موردانتظار هست رو نخواهد داشت.
اگر هم تمام بخشهای کسب و کار درست و اصولی و هوشمندانه نباشه، نمیتونه کسب و کار پایداری باشه و صرفاً فرصت طلبی خواهد بود.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟