Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

تفاوت بازی و سرگرمی را در تعریف گیمیفیکیشن فراموش نکنیم (1)


اساس زندگی برای من، به شدت هدفمنده. کلا زندگی من بر پایه اهداف بنا شده و قبلا هم گفتم که اگه این اهداف نبودن، فورا خودم رو می کشتم. البته این گزینه، برای همه آدم ها صادق نیست، خیلی ها به زندگی به چشم یک سرگرمی نگاه می کنن و خیلی ها به چشم یک بازی (نمی دونم کدوم شون درست می گن اما من، زندگی ام رو به یه بازی تبدیل کردم).

در درس موتورهای جستجوی هدف و موتورهای جستجوی لذت در واقع خوندیم که باید بین بازی و سرگرمی زندگی مون، تعادل نسبی ایجاد کنیم. کسی که فقط دنبال هدف میره، خیلی احساس لذت نمی کنه و کسی هم که فقط دنبال لذت میره همینطور. کسی که زندگی اش، سرگرمی باشه، از زندگی اش لذت نمی بره و کسی هم که زندگی اش، بازی باشه همینطور. احتمالا یه رنج باید این وسط باشه.

زندگی من که فکر کنم بالای ۸۰-۹۰ درصدش بازی هست و سعی در کم کردن این میزان دارم.

چند سوال هم دارم:

تعریف دقیق بازی چیست؟ آیا هر کاری که هدف داشته باشد بازی است؟ هر چیزی که به ما لذت بدهد بازی یا سرگرمی است؟ اینکه من از خانه تا اداره می رانم هم بازی است؟ کار کردن چی؟

و درباره هدف، هدف در بازی شطرنج، کشتن شاه حریف است؛ این یک بازی است. اما ممکن است در کنار این هدف، اهداف دیگری هم باشند؛ مثل افزایش خلاقیت، هوش و اینجور مسائل (تاییدی بر اینکه شطرنج باعث این مسائل می شود ندارم). هدف بازیکن، کشتن شاه حریف است. اما هدف والای او، افزایش هوش تلقی می شود. بگذارید بهتر توضیح دهم؛ بازیکن چرا بازی می کند؟ که شاه حریف را بکشد. نه! که باهوش شود؟ بله!

اگر اینطور به ماجرا نگاه کنیم، کسی که حباب می ترکاند هم با هدف «لذت بردن» این کار را می کند. البته به نظرم، نگاه این درس، متفاوت است. در تعریفی که برای خودم انجام داده ام، بازی، فعالیتی است که هدفی در چارچوب خود دارد.

خیلی از دوستان، کتاب خواندن را به عنوان بازی انتخاب کرده اند اما حدس می زنم طبق تعریف درس، این فعالیت، بازی نباشد. اگر بگویید من در یک ساعت، ۱۰۰ صفحه کتاب می خوانم، آن موقع بازی است اما در حالت کلی، هدفی در چارچوب فعالیت ندارید. من صفحات کتاب ها را می شمارم، این کار برای افزایش تمرکزم است. آیا این بازی است؟ حدس می زنم نباشد؛ زیرا هدفی در چارچوب فعالیت ندارد. اگر بگویم در هر ساعت، ۱۰۰۰۰ کلمه می شمارم، آنگاه وارد بازی شده ام.

پیاده روی هم با هدف کاهش وزن و سلامتی صورت می گیرد اما این هدف را در چارچوب فعالیت پیاده روی قرار نمی دهیم. اگر بگویید من باید طی یک ساعت، n کیلومتر پیاده روی کنم، یا طی ۱۰ روز، اینقدر پیاده روی کنم، وارد «بازی پیاده روی» شده اید. حتی تماشای فوتبال هم یک سرگرمی است.