Menu
نویسنده مطلب : صدرا علی آبادی

مطلب مورد بحث:

انواع بازارها: بازار هدف، بازار آماده، بازار بالقوه، بازار تحت نفوذ


تمرین یک : با توجه به حوزه ی فعالیتم، بازار نرم افزار و کسب و کار های وب بنیان و تکنولوژیک بیشتر به ذهنم میاد و ترجیح میدم مثال ها مربوط به اون بخش بشه.

————————————

تمرین دو: تحلیل بازار آب معدنی

بازار بالقوه: نزدیک به هفتاددرصد جامعه. (با توجه به محدودیت مالی)

بازار آماده: شامل همه افرادی که به طور منظم و یا مقطعی از آب معدنی استفاده میکنند که بخش بزرگی ش جمعیت شهر نشین هستند و باقی در مناطقی که به آب شرب دسترسی ندارند.

بازار هدف: از اونجایی که آب معدنی کالایی تند مصرف و ساده ست و بوجود آوردن تمایز در اون کمی سخته (و نه غیرممکن) ترجیح میدم بازار هدف رو در مناطقی انتخاب کنم که نفوذ برند های مشابه کمتر باشه. به عنوان مثال شهر های کوچکتر و مناطق روستایی.

بازار تحت نفوذ: خب هرکسی که بخره، وارد بازار تحت نفوذ ما شده. اما باید بخاطر داشت که محصول به گونه ای نباشه که وارد شدن به بازار تحت نفوذ مترادف با خارج شدن بلافاصله باشه:)

برای تخمین به اطلاعاتی نظیر : مجموع فروش دیگر کاخانه جات، رشد سالانه بازار، میزان نفوذ دیگر برند ها و… نیاز است

——————————————————

تمرین سه: وبلاگ

بازار بالقوه: همه افرادی که فرزند دارند در شرف فرزند دار شدن هستند یا دغدغه تربیت فرزند از نرمال جامعه در آن ها بالاتر است.

 

بازار آماده: همه افراد حاضر در بازار بالقوه که به اینترنت دسترسی دارند.

 

بازار هدف: ممکنه تصمیم بگیرم بازار هدف رو روی قشر مذهبی تنظیم کنم.

بازار تحت نفوذ: همه افرادی که مرتب به وبلاگ سر میزننند.

————————————–

درکسب و کار های اینترنتی و نرم افزار ممکن است کمبود منابع اولیه مثل سرور و بخش پشتیبانی باعث شوند که شرکت ها بازار هدف کوچکتری انتخاب کنند. کسب و کار ها محتوامحور در ایران، بدلیل کمبود نیروی متخصص گاها از رشد سریع میپرهیزند تا نیرو های تربیت شده و مناسب جذب کنند.

در زمان رشد اولیه فیس بوک زاکربرگ عضویت در آن را محدود به دانشگاه ها کرده بود که امروز برای رشد شبکه های اجتماعی محدود کردن بازار هدف اولیه به یک جامعه ی خاص به هم مرتبط، استراتژی مناسبی برای رشد به نظر میرسد.