Menu
نویسنده مطلب : مهتاب دادخواه

مطلب مورد بحث:

حمایت اجتماعی | تعریف دوستی چیست | چه کسانی واقعاً دوست شما هستند؟


من تصور می کنم که فرمول جادویی برای داشتن رابطه صمیمانه وجود ندارد. در واقع مسئله بیشتر بر سر اعتماد است. وقتی به کسی اعتماد می کنیم، رازها و مسائل جزئی تر زندگی مون را با اون به اشتراک می گذاریم. 

 

مواردی از دوستی هست که این اعتماد یک طرفه است. دلیلش می تونه محافظه کار بودن یا دیر اعتماد کردن یک طرف رابطه باشه. از نظر من اگر یک دوستی برای مدت طولانی به این حالت ادامه پیدا کنه، ارزشش را از دست می ده. من در این شرایط دیگه اون آدم را دوست خودم نمی دونم. 

 

‌مورد دیگه ای که فکر می کنم ارزش قطع کردن رابطه را داشته باشه، زمانی هست که منفعت رسانی یک طرفه در رابطه تبدیل به عادت بشه و یک طرف قصد سواستفاده از مهرطلبی یا موقعیت بهتر دوستش را داشته باشه. "بده و بستان "در واقع قانون همه روابط انسانی است. به قول دکتر شریعتی: در این دنیا که ما زندگی می کنیم حتی شریف ترین موجودات و رابطه ها را هم به مصلحتی ساخته اند. 

 

دوستی های دیگه ای هم هستند که تاریخ انقضا دارند. مثلا برای خوش گذرونی های دوران دانشجویی شکل می گیرند و مسلما بعد از اتمام دوره دانشگاه دیگه مصلحت و وجه اشتراکی برای ادامه دادن شون وجود نداره. 

 

اما بعضی دوستی ها هستند که اصطلاحا دلی هستند. من سخت می تونم قبول کنم که دوستی های یک طرفه این دسته را شامل بشه، چون معمولا این نوع از دوستی ها به مرور زمان فارغ از مکان و زمان، ریشه دارتر و قوی تر می شوند . 

 

موارد زیادی از دوستی های سه نوع اول در زندگیم دارم که بعد از خوندن پست محمدرضا درباره خونه تکونی های قبل از عید نوروز ( http://mrshabanali.com/خانه-تکانی-در-رابطه-ها-گام-دوازدهم/ ) به فراموشخانه تاریخ سپردمشون و خودشون شاید هنوز خبر ندارن.