Menu
نویسنده مطلب : جواد عزیزان

مطلب مورد بحث:

اثر آیکیا | دلبستگی به آن‌چه خود ساخته‌ایم


مثال اول : ساخت نرم افزار

☼ امروزه همه ما با قابلیت های متعدد نرم افزارهای آفیس (اکسل، اکسس و …) کم و بیش آشنا هستیم. می دانیم که مایکروسافت، ابزارها و امکانات مختلفی را در این نرم افزارها طراحی کرده است. خاطرم هست چند سال پیش، یکی از همکارانم با نرم افزار اکسل و به کمک قابلیت فرمتینگ ان و نوشتن چند دستور IF توانسته بود برخی از امور صندوق امانات را (نظیر اطلاع رسانی به موقع، اعلام زمان انقضا و …) به اصطلاح مکانیزه نماید. در صحبت هایش چنان از این نرم افزار تعریف می کرد که گویی خودش برنامه نویس مایکروسافت بوده است. خوب بدیهی است که می توان با همین شیوه هم انگیزه او را دو چندان کرد.

☼ برخی از شرکت های نرم افزاری را دیده ام که معمولاً در یکی از منوهای نرم افزار تولیدی خود (مثلا در منوی راهنما و …) اسامی برنامه نویسان خود را می نویسند که به نظرم می توان این امر را مصداقی از اثر آیکیا دانست.

مثال دوم- سوا کن جدا کن

معمولا برای خرید میوه، به فروشگاه هایی با شعار “سوا کن جدا کن” مراجعه می کنم. چرا؟ چون وقتی خودم میوه ها را انتخاب می کنم (به عنوان End User) و بعدش  می برم خانه، خانواده ام از انها تعریف می کنند و می گویند عجب میوه خوبی گرفتی، احساس می کنم خودم در تولید میوه (به عنوان همکار کشاورز زحمت کش) نقش موثری داشته ام.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟