Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

راه‌اندازی سیستم اعتبار اجتماعی در چین


به نظر من، این موضوع پیچیده تر از اونی هست که بشه در موردش به سرعت و بدون پژوهشها ومطالعات لازم و به طور صریح نظر داد یا به راحتی این موضوع رو تصدیق یا رد کرد. مخصوصاً وقتی که اطلاعات محدودی از علم سیاست وعلم جامعه شناسی داریم.
اما به عنوان یک نظر شخصی، وقتی این مطلب رو خوندم، به این فکر کردم که کشور چین با تمام داستانهایی که در حافظه ی تاریخی خودش داره، از جمله انقلاب کمونیستی مائو و بحث هایی مثل انقلاب فرهنگی و جهش بزرگ رو به جلو و …، با چنین تصمیماتی میتونه این سوگیری رو در ذهن آدم ها به وجود بیاره که ممکنه این موضوع هم حامل پرتوهایی از آفتاب سوزان تفکرات کمونیستی باشه و در نتیجه دارای تبعاتی منفی مشابه تبعاتی باشه که از این حافظه ی تاریخی در ذهن به یاد آورده میشه.
از طرف دیگه ممکنه به این فکر کنیم که کشوری مثل چین با یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت، شاید نیاز داره که به ابزارهای کنترلی یا تشویقی متفاوت تری نسبت به کشورهایی با جمعیت کمتر در رابطه با مواردی مانند جرائم انجام شده، مشکلات و تخلفات مالی و رفتارهای نامطلوب در شبکه های اجتماعی مجهز باشه و همین موضوع، سیاست گذاران اون کشور رو به سوی چنین تصمیماتی سوق داده.
همونطور که نیویورک، با توجه به  فضای جرم خیزی که حول و حوش سال ۱۹۸۵ با اون روبرو بود، سعی کرد در یک مقطع زمانی، نظریه پنجره شکسته رو برای کاهش جرائم اجتماعی، پیاده سازی کنه؛ که این موضوع هم موافقان و منتقدان خودش رو داشت.
از سوی دیگر، من به این فکر میکنم که اجتناب از رفتارهای منفی و مبادرت ورزیدن به رفتارهای مثبت، زمانی میتونه از ارزش واقعی و حقیقی و دائمی برخوردار باشه که بر اساس ارزش ها و تمایلات و گرایشهای واقعی و درونی شخص صورت بگیره، نه بر پایه ی ترس و کنترل های بیرونی یا شوق گرفتن امتیاز یا کسب موقعیتهای برتر در جامعه یا …
به نظر من، فقط نفس و ظاهرِ انجام یک عمل مثبت یا انجام ندادن یک عمل منفی مهم نیست و از ارزش واقعی برخوردار نیست. چیزی که از ارزش و اهمیت بسیار بیشتری برخورداره، اون انرژی و آگاهی ای هست که پشت یک عمل یا رفتاروجود داره، و باعث میشه که فرد از رفتارش، با اختیار و با تمام وجود، لذت ببره، و این انرژی رو به تمام جامعه هم منتقل کنه.
تشویق ها یا تنبیه های بیرونی شاید بتونن در برخی موارد و تا حد و اندازه ای، مفید واقع بشن و انگیزه ی بیشتری رو برای بهتر بودن در آدمها تولید کنن، اما وقتی پا رو از اون حد، فراتر بذارن و همه ی هنجارها و رفتارها به مرور زمان، بخاطر وجود یکچنین سیستمی، فقط به پاداش های بیرونی متکی بشه یا تنها برای فرار از تنبیه یا از روی وظیفه انجام بپذیره، به نظر من دیگه از اون رضایت و پاداش درونی در درون اشخاص، یا از ارزش های فردی، چیزی باقی نمیمونه و این پدیده میتونه این زنگ خطر رو به صدا در بیاره که انسان ها کم کم و آروم آروم بدون اینکه حتی خودشون متوجه باشن، میتونن از درون تهی بشن و هویت واقعی خودشون رو از دست بدن.