Menu
نویسنده مطلب : حسین قربانی

مطلب مورد بحث:

کدام در اولویت است؟ قصد و نیت یا اقدام؟


نمی‌دانم مقایسه نیت با اقدام مقایسه درستی هست یا نه، چون هر نیتی در کنار خودش اقدامی هم دارد ولی آنچه که مهم است، نتیجه اقدام است.

یعنی شاید بهتر بود موضوع اینگونه مطرح شود که در خودمان بیشتر به نیت توجه می‌کنیم ولی در مورد دیگران به نتیجه و دستاورد اقدام توجه می‌کنیم.

یکی از درس‌های تصمیم‌گیری هم به نظرم مرتبط به این موضوع بود. درس «تصمیم گیری درست الزاماً به نتیجه مطلوب منتهی نمی‌شود» که در آن بر این موضوع تاکید می‌شود که لزوما نباید تصمیمات را براساس نتیجه آنها مورد قضاوت قرار دهیم، بلکه این فرایند و پروسه تصمیم‌گیری هست که اهمیت دارد.

در خصوص نیت هم شاید بتوان اینگونه گفت که فردی که نیت خاصی در انجام دادن کاری دارد، تمام تلاشش را به کار خواهد بست تا آن نیت و هدف را عملی کند ولی اگر این خواسته عملی نشد، باید به نحوه انجام کار هم توجه داشت.

از طرفی کشف نیت واقعی دیگران و قضاوت در مورد آن به این راحتی امکان‌پذیر نیست و در کنار نیت عوامل دیگری هم دخیل هستند.

من اگر نیتم نجات جان یک انسان باشد و بدون داشتن هیچگونه تخصصی اقدام به انجام اقدامات پزشکی بر روی بدن او بکنم، حتی با وجود درست بودن نیت باید پاسخگوی عملکرد خودم باشم.

بنابراین درصورتی که عوامل دیگری هم در کنار نیت واقعی فرد مورد سنجش و بررسی قرار گیرند، بهتر از نتیجه اقدام برای قضاوت در مورد عملکرد مناسب خواهند بود.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟