Menu
نویسنده مطلب : سعید میربرون

مطلب مورد بحث:

تجربه ذهنی | مشارکت در درآمد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها


 این متن رو که خوندم اولین چیزی که به ذهنم خطور کرد شکل قراردادهای BOT یا BLT بود.
در بک بازه زمانی برای احداث خطوط راه آهن شرکت های مختلف خارجی به ایران میامدند. شرکتی من در اون کار میکردم مشاور مادر وزارت راه در امکانسنجی و توجیه فنی اقتصادی طرح ها بود، لذا اغلب این شرکت ها برای دریافت اطلاعات و آگاهی از مطالعات قبلی انجام شده به ما سر میزدند و جلسه میگذاشتند. 
نکته ای که در این نوع قراردادها مطرح بود این بود که شرکت سرمایه گذار می بایست خودش همه مطالعات اقتصادی و برگشت سرمایه رو انجام میداد، و بعد با ارائه و پیشنهاد قیمت به وزارت راه اقدام به عقد قرارداد میکرد. چون بازدهی اغلب پروژه های راه آهن میان مدت و طولانی مدت هستش، طول دوره های بهره برداری معمولا روی حدود ۲۰ سال بود. بنابراین شرکتها علاوه بر وضعیت حاضرِ حمل بار در راه آهن میبایست پیش بینی وضعیت بار و معادن و حتی اوضاع سیاسی ایران رو در سالهای بعد نیز میکردند و ریسک اون رو برآورد میکردند تا بانکهای سرمایه گذار خودشون رو راضی به مشارکت بکنند. برای چنین مطالعاتی شرکت های مهندسی اغلب با خودشون شرکتهایی مستقل در زمینه مطالعات توجیه و بررسی طرح های اقتصادی و همچنین شرکت های بیمه و نمایندگان بانک همراه داشتند.

 
همه داستان بالا رو نوشتم که بگم به نظر من در اجرایی شدن این مدل طرح ها، سرمایه گذار مستقل و شرکت های بیمه نقش بسزایی خواهند داشت. بعنوان مثال، من یک بانک رو راضی میکنم که با توجه به پتانسیل هایی که از خودم نشون میدم روی آموزش من سرمایه گذاری کنه و شرکت هایی هم هستند که سرمایه گذاری بانک رو ضمانت کنند. با این شکل مراکز آموزشی درگیر مسائل پولی و حقوقی نمیشن و حتی ریسک با استعداد بودن من رو هم به شرکتهایی که منو ضمانت کردند میسپارند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟