Menu
نویسنده مطلب : شهریار ناصح

مطلب مورد بحث:

نقشه ذهنی چیست؟ بررسی کاربردهای نقشه ذهنی در یادگیری


سلام به دوستان متممی عزیزم

من به دلیل کارم در محیط کار از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کنم، نرم‌افزار رایگانی هست به اسم Freeplane که برای کشیدن نقشه ذهنی و البته چندین ابزار جالب دیگه میشه ازش استفاده کرد.

خاصیت این نرم‌افزار اینه که برای سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس و مک که معمولاً در دسکتاپ‌ها استفاده می‌شن نسخه‌ای داره که می‌تونن خروجی یکسانی تولید کنند و مستقل از اینکه از چه سیستم‌عاملی برای دسکتاپ‌تون استفاده می‌کنید می‌تونید از این نرم‌افزار رایگان استفاده کنید.

این یک نمونه ساده رسم شده از مایندمپ همین درس با این نرم‌افزار هست در نسخه لینوکس که از نرم افزار خروجی عکس گرفته شده

.نقشه ذهنی چیست؟ بررسی کاربردهای نقشه ذهنی در یادگیری

این عکس با دستکاری و کاهش کیفیت به کمتر از ۵۰ کیلوبایت رسیده ولی خروجی اصلی نرم‌افزار (با پسوند .mm ذخیره میشه) که این عکس ازش خروجی گرفته شده شده ۹٫۳ کیلوبایت هست. به همین دلیل خیلی خوبه که خروجی خود نرم‌افزار رو باز کنیم و نخوایم اونو به صورت عکس نگهداری کنیم. چون هم کیفیت بالاتری داره و هم امکان ویرایش روش وجود داره و هم حجم بسیار بسیار کمتری داره.

اپلیکیشنی برای اندروید وجود داره به اسم DroidPlane که می‌تونه خروجی Freeplane را باز کند ولی متأسفانه تا آخرین نسخه‌ای که من نصب داشتم به صورت شعاعی ( مدلی که ما معمولاً عادت داریم مایندمپ رو ببینیم ) نمایش نمی‌داد و امکان رسم مایندمپ را هم بر روی گوشی را هم تا آن نسخه نداشت.

حقیقت امر چون من تجربه‌ کاربری خوبی روی گوشی ازش نداشتم دیگه دنبال اینکه در نسخه‌های جدید این مشکلات را رفع کرد یا نه نبودم ولی زمانی که برای نوشتن این کامنت سری به گوگل پلی زدم دیدم که عکس‌هایی که برای نسخه فعلی ارائه کرده بود همچنان مثل همان نسخه‌ای بود که من داشتم و در توضیحات هم نوشته بود که هنوز مسأله ساخت مایندمپ روی گوشی حل نشده.

ولی همون اپلیکیشن‌ هم برای مرور کردن اینکه چه چیزی نوشته بودیم می‌تونه کمک کننده باشه، هرچند از فواید تصویر شعاعی برخوردار نیست. (البته من خودم از نسخه موبایلش استفاده نمی‌کنم)

 

امیدوارم این نرم‌افزار بتونه کمکی باشه برای همه دوستانی که به هر دلیلی از سیستم عامل دیگری استفاده می‌کنند یا دوست دارند تجربه یک نرم‌افزار دیگر رو هم داشته باشند.

 

با آرزوی بهترین‌ها برای شما دوستان فرهیخته متممی :)