Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

تصمیم گیری شهودی | نقش انتخاب سوال کلیدی درست در تصمیم گیری بهتر


یکی از تصمیم گیری‌های شهودی خیلی ساده ای که من بارها با آن مواجه میشم، مربوط به انتخاب و خرید چند نوع بستنی است. (از نوع بستنی های بسته بندی)

حالا که بهش فکر میکنم، میبینم وقتی در حال انتخاب بستنی ها هستم، هیچ سوالی از خودم نمی پرسم و بر اساس شهودم، اون بستنی هایی که به نظرم خوشمزه تر میان، انتخاب میکنم و بر میدارم. بعضی هاش بستنی های تکراری هستند که قبلا امتحان کردم و دوست داشتم، و بعضی های دیگه، بستنی های جدیدی هستند که حس میکنم خوشم میاد و دوست داشته باشم و دلم میخواد اینها رو هم امتحان کنم. اما بعضی بستنی ها هم هستند که تا حالا امتحان نکردم و همیشه هم توی یخچال بستنی ها میبینمشون ولی اصلا به اندازه ی بقیه، توجهم رو جلب نمیکنن و هیچوقت نشده اونها را انتخاب کنم و از توی یخچال بردارم!

شاید، سوال کلیدی که باید در هنگام انتخاب این بستنی ها، از خودم بپرسم، این باشه:

“کدامیک از این بستنی ها، علاوه بر اینکه بسته بندی جذاب و دوست داشتنی ای دارند، به سلیقه ی من نزدیک تر هستند یا بیشتر میتونم از خوردنشون لذت ببرم، یا یادم میاد که قبلا که امتحان کرده بودم، خیلی طعمش رو دوست داشتم، یا کدوم بستنی جدید از بین این بستنی های جدید هستش که دلم میخواد اینبار اون رو هم امتحان کنم، یا چقدر آگاهی از سلیقه ی بقیه ی اعضای خانواده ام، الان داره روی انتخابم در انتخاب بعضی از این بستنی ها تاثیر میذاره؟”