Menu
نویسنده مطلب : پیمان اکبرنیا

مطلب مورد بحث:

تاریخچه برند لویی ویتون و استراتژی قیمت گذاری محصولات لوکس


سلام به همه دوستان گرامی متممی

برای تکمیل اطلاعاتم در مورد این برند جست و جویی انجام دادم و به یک خبر جالب برخوردم. خبر در میانه سال ۲۰۱۵ در سایت واشنگتن پست منتشر شده و عنوانش اینه که لویی ویتون، گوچی و پرادا با مشکل مواجه شده‌اند.

داستان چیه؟ داستان اینه که به نظر می‌رسه ثروتمندان جدیدا کمتر مایل‌اند از کیف و محصولات برندهایی استفاده کنند که لوگوشون در همه جای محصول دیده میشه. یکی از دلایلش اینه که اون‌ها دوست دارند از از محصولاتی استفاده کنند که خاص‌تر و نشون دهنده‌ی سلیقه‌ی فردی اون‌ها باشه (نه اینکه شبیه بقیه باشند) و دلیل دیگه اینکه با اوج گرفتن بحث نابرابری اقتصادی در جامعه آمریکا، به نظر می‌رسه ثروتمندان دوست دارند کمتر از محصولاتی استفاده کنند که ثروتشون رو به رخ سایرین می‌کشه. به رخ دوستان و آشنایانی که ممکنه شغلشون رو از دست داده باشند یا درآمد کمی داشته باشند (زیرا پس از پایان رکود در آمریکا، ثروت افرادی که درآمد بالا داشتند افزایش زیادی داشته ولی در مورد افرادی با درآمد متوسط و کم چنین نبوده). در محصولات این برندها معمولا لوگو به صورت واضحی همه جا نشون داده شده و این به وضوح نشون میده و داد می‌زنه که صاحب این کیف چند هزار دلار براش پول خرج کرده!

تاریخچه برند لویی ویتون و استراتژی قیمت گذاری محصولات لوکس

این روند تغییر در ذهن در مصرف کننده‌های کالاهای لوکس، برندهایی مثل لویی ویتون، گوچی و پرادا رو با مشکل مواجه کرده.

نکته دیگه‌ای که در خبر بهش اشاره شده بود، اثر گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و پینترست و … بود. به نظر می‌رسه با سیل به اشتراک گذاری تصویر محصولات لوکس جدید و بارها دیده شدنشون، اون‌ها دیگه از حالت خاص و متمایز بودن خارج شده‌ و به سرعت برای مصرف‌کنندگان‌شون تکراری میشن.

و حالا چنین برندهایی باید با این واقعیت‌های جدید بازار کنار بیان و استراتژی‌های خودشون رو تغییر بدن تا بتونن رشد کنند. در خبر توضیحاتی هم در این مورد داده که من برای جلوگیری از طولانی شدن کامنتم و گرفتن وقت دوستان بهش اشاره نمی‌کنم.

ممنون از توجه شما و این هم عنوان خبر برای دوستانی که علاقه دارند مطالعه کنند:

Why Louis Vuitton, Gucci and Prada are in trouble

By Sarah Halzack
June 15, 2015
washingtonpost

پی نوشت: به لطف کپی‌های مشابه اصل، محصولات این برندها با قیمت یک صدم تا یک هزارم قیمت نمونه‌ی واقعی در اکثر مغازه‌ها و بوتیک‌های کشور ما پیدا میشه و از این بابت نگرانی وجود نداره!