Menu
نویسنده مطلب : هیوا

مطلب مورد بحث:

تجزیه و تحلیل بازار | معیارهای ارزیابی بازار و محصول


۱-برای ارزیابی محصول و تحلیل بازار آن لازم است فاکتورهای دو درس اخیر رو در مورد این محصول بررسی کنیم. در تمرین درس قبل در مورد ۲-۳تا فاکتورش صحبت کردم.

برای اندازه گیری اندازه بازار میتوان از روشهایی مثل تحلیل کلمات کلیدی مرتبط در گوگل keyword planner استفاده کرد. یا میتوان یه لندینگ پیج در مورد محصول درست کرد و با تبلیغ در گوگل ادوردز ترافیک  جذب کرد و رفتار مخاطب را بررسی کرد. حتی قبل از تهیه محصول میشود اینکار را کرد. مثلا اینکه ایا روی کل صفحه را بررسی میکند؟ آیا ایمیل خود را وارد میکند؟ آیا روی دکمه اطلاعات بیشتر یا خرید کلیک میکند؟

محدوده قیمت قابل عرضه رو هم میشود از روی محصولات مشابه در بسته بندی و محتویات آن تخمین زد. مثلا بازه قیمت مربوط به پکیجهایی که چند dvd و جزوه دارند.

ایجاد مزیت رقابتی پایدار و غیرممکن کردن کپی توسط دیگران کار سختی است. دادن خدمات بعداز فروش(محتوای تکمیلی، آپدیت رایگان و..) یا داشتن اطلاعات مشتریان و ایجاد رابطه عمیق و دوستانه با آنها میتواند در این رابطه موثر باشد. فکر میکنم داشتن یک زیرساخت هوشمند و رابطه باکیفیت با مخاطبان مثل متمم بهترین راهکار برای یکتا بودن و کپی نشدن هست.

محصولات جانبی با موضوعات مرتبط مثل UX را هم میتوان به همین مشتریان این محصول فعلی عرضه کرد.

۲- انجام اینکار برای این محصول کمی دشواره. البته اگه تا حد امکان از بحثهای کلی تر مثل ذهنیت یک برنامه نویس خوب، استراتژیهای مفید و اصول کلی در این زمینه، روشهای یادگیری تکنولوژیهای جدید و موارد مشابه صحبت بشه، با مرور زمان این محصول هنوز مطالب مفید و کاربردی خواهد داشت. می شود به طریقی(سایت یا dvd تکمیلی) تغییرات و مطالب به روزتر را هم در اختیار مشتریان قرار داد.

با پیش بینی روندها-مثلا اینکه احتمالا جاوا اسکریپت و فریموورکهای مبتنی بر آن زبان غالب وب خواهند شد- میتوان محصولی با عمر طولانی‌تر ارائه کرد.

پ.ن: یکبار مفصل این تمرین رو جواب دادم اما سیستمم ریستارت شد. بار دوم مختصرتر و ناقصتر جواب دادم.