Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

در مدیریت بحران، ظرفیت آزاد با ظرفیت مازاد تفاوت دارد


یکی از مثالهای این درس برای من ایمنی در فضای کار است. خیلی از کارگران و فعالان در فضای کارگاهی از سنگینی وسایل و تجهیزات ایمنی گلایه می کنند. اما این تجهیزات یک ظرفیت مازاد از پیشگیری حوادث حین کار هستند که ممکن است هرگز هم رخ ندهند.

مثلا به پوشیدن کلاه ایمنی در فضای کارگاهی و عملیاتی فکر کنید.

یک کارگر یا تکنسین و … ملزم می شود که در هنگام کار از کلاه ایمنی استفاده کند اما ممکن است هرگز در دوره خدمت آنها هیچ سانحه ای برایشان رخ ندهد. پس آیا این تجهیزات اتلاف منابع هستند؟ البته که خیر.

در واقع آنها برای یک حادثه در هر روز نیست که باید کلاه ایمنی بپوشند. آنها کلاه ایمنی به سر می گذارند تا اگر فقط یک بار  ،در طول سی سال،  چکش یا آچار از دست کارگری که در ارتفاع بالاتری کار می کند، افتاد ، ضربه مغزی نشوند.

در عین حال و با وجود تلاش برای بهبود وضعیت ایمنی در فضای کسب و کارها، به نظر می رسد که ما پیش بینی های مان از  مقدار و تعداد ریسک  همان  بلند ترین کوه تا الان  است. مثال بارز این موضوع برای من  صنعت هواپیمایی و قوانین ایکائو  است. هر بار هواپیمایی سقوط می کند سازمان های بازرسی سوانح هوایی لیست جدیدی به قواعد و Regulation  های پروازی اضافه می کنند که تا آن زمان مرسوم یا اجباری نبوده اند. این قوانین از چک لیست خلبان و کادر پروازی تا بازرسی از مسافر را شامل می شوند.

اما به نظر می رسد که با تمام پیش بینی ها و تحلیل ریسک هایی که انجام می شود، بعضی بحران ها و ریسک ها کماکان بالاتر از حد تصور ما هستند. به خصوص جاهایی که این ریسک ها به فرایندهای طبیعی هم گره بخورند.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟