Menu
نویسنده مطلب : چیمن

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تفکر سیستمی


با سلام و احترام

به نظر من مفاهیم نگرش سیستمی بطور مستقیم شاید برای بچه ها قابل درک نباشد اما در خلال فعالیت های آنها میتوان این مفاهیم را نهادینه کرد. در اینجا مواردی را مطرح خواهم کرد که شاید به اینکه بچه ها با تفکر و نگرش سیستمی رشد کنند تاثیرگذار باشد:

-همدلی:یکی از مسائلی که شاید در سنین پایین تر و رفتن از محیط خانواده به محیط بزرگتر و وارد شدن به جامعه تأثیر گذار باشد موضوع همدلی می باشد. دانش آموز با ورود به محیط مدرسه با افرادی غیر از خانواده آشنا خواهد شد و چه خوب است که ارتباط برقرار کردن با محیط اطراف را بخوبی بیاموزد و بتواند دیگران  را درک کند و با آنها هم صحبت شود ، کار انجام دهد و از تاثیر آن بتواند فعالیت های مفیدی انجام دهد که قطعاً در تمام شرایط و مراحل زندگی و در درک مفاهیم سیستمی و برای حضور در یک سیستم موثر خواهد بود.

کار گروهی (تیمی)/ کارهنری-عملی : یکی از مسائل بسیار مهم کار تیمی است که نه تنها در سنین پایین و در مقاطع ابتدایی بلکه در تمام مراحل زندگی تأثیرگذار است و همچنین میتواند دربرگیرنده مفاهیم سیستمی باشد. بچه ها با این کار میتوانند سیستم و مرزهای آن را مشخص کنند و اینکه نقاط کلیدی و نقاط مرزی و عضو کلیدی را تشخیص  دهند. به نظر من در لا به لای کار گروهی و عملی و همچنین کارهای هنری میتوان این نکات را پوشش داد چون در کار گروهی بعنوان یک سیستم برای رسیدن به هدف خاصی فعالیت انجام می شود و میتوان در آن ، سیستم و محیط اطراف سیستم را شناسایی و نقاط اهرمی را مشخص کرد. در ضمن دانش آموز میتواند درک کند که اگر یکی از اعضا نباشد یا کار را بدرستی انجام ندهد عملاً کار سیستم ناقص است و تنها زمانی سیستم به هدف اصلی خود می رسد که تمام اجزاء کار خود را بدرستی و کامل انجام دهد.

قابلیت های شخصی : واگذار کردن کارهای اصلی و اساسی به دانش آموزان و بررسی بازخورد آن.  با این کار به بچه ها این امکان داده می شود که به توانایی های خود پی ببرند و همجنین نقاظ ضعف خود را بشناسند و برای بهبود آن تلاش کنند.

طراحی و نقاشی: باعث نگاه دقیق و ظریف به همه جوانب موضوع مورد نظر می شود و اینکه چگونه میتوان اجزا را هماهنگ کنار هم قرار داد و آنها را ترکیب کرد و باعث دید دقیق به محیط اطراف و تحلیل مسائل آن میشود. درنتیجه درک بهتر روابط بین پدیده ها را در بردارد و  همچنین باعث ایحاد نگرش کلی نگر به سیستم میشود.

داستان نویسی : انسان ها برای فهمیدن منطق در وضعیت مناسبی نیستند اما از طریق داستان راحت تر میتوانند درک کنند و بسیاری از موضوعات و مشکلات و حتی مسائل از طریق داستان تأثیر بیشتری دارد. داستان نویسی باعث افزایش قدرت تحلیل و تفکر می شود و در تفکر سیستمی به ریشه یابی مسائل و مشکلات کمک می کند. همچنین از نکات مهم دیگر این است که باعث می شود فقط رویدادها را نبینند و روندها را هم بررسی کنند چون با دیدن روندها میتوانند در آینده از تکرار تجربه های تلخ گذشته اجتناب کنند.

بازی: بازی کردن نقش بسیار مهمی در پیشرفت بچه ها و همچنین در فرایند یادگیری دارد. بازی ابزاری برای حل مسائل و همچنین وسیله ای برای بیان خود و استعدادهای خود می باشد. بازی روشی برای دانستن ، انجام دادن و نشان دادن توانایی ها است. حتی در مواردی ثابت شده است کسانی که بازی می کنند در تصمیم گیری سریعتر عمل میکنند و بهتر بررسی میکنند.  «آلبرت انشتین» می گوید:بازی عالی ترین شکل پژوهش است و همچنین «برایان ساترن اسمیت» می گوید: قطب مخالف بازی، کار نیست . افسردگی است. بازی کردن تخلیه هیجان، انگیزه داشتن ، شاد بودن و تعهد داشتن است.

از موارد جزیی تر که با توجه به مدارس امروزی مد نظر است میتوان به چند مورد اشاره کرد از جمله:

امتحان کمتر، یادگیری بیشتر: اگر دانش آموزان اضطراب احتمالی امتحان را نداشته باشند وقت بیشتری برای یادگیری و انجام کارهای جدید دارند و همجنین از طرفی این عامل کمک میکند که معلمان بتوانند مهارت های مفیدی به دانش ۀموزان یاد دهند.

عناوین درسی کمتر، عمق یادگیری بیشتر:هرچه عناوین درسی کمتر ولی مهم ترین مباحث انتخاب شوند عمق یادگیری بیشتر است

تکالیف درسی کمتر ، کارهای عملی بیشتر: کمک میکند که دانش آموز بیشتر بحضور در مدرسه ترغیب شود و مهارتهای بیشتری یاد بگیرد و در لا به لای آن آمادگی های لازم برای حضور در یک سیستم را در آینده پیدا کند.

و …

با تشکر

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟