Menu
نویسنده مطلب : فرهاد فارسی

مطلب مورد بحث:

هدف برندسازی چیست؟(مرور تعریف برندسازی Me-too)- درس 2


سلام

متاسفانه در کپی برداری و تقلید زیاد می توان مثال زد:

شام ایرانی

گفتگوی خبری

فست فودهای با نام  KFC

در ایران به دلیل عدم رعایت حقوق و مالکیت معنوی ( کپی رایت ) حداقل در مورد مالکین خارجی خصوصا اگر امریکایی یا انگلیسی باشند ؛ با تغییر نگرش عامه مردم و جایگزینی لغت « زرنگی » به جای لغت « دزدی » متاسفانه شاهد سوءاستفاده های زیادی هستیم . از مارک لباس گرفته تا غذایی که می خوریم . شاید اگر با مدیر یکی از این بنگاهها آشنا بودم این مطلب را عنوان می کردم :

اگر یک کالا تونسته برند بشه نه به خاطر تقلید از کار دیگران یا ظهور پدیده ای جدید بوده بلکه به خاطر ارائه کالا یا خدمات به شکلی متنوع و متفاوت با دیگران بوده .مثلا KFC غذایی تازه و سالم را تحت شرایط خاص به مشتری تحویل می ده ؛ زمان انتظار برای دریافت یک سرویس در فست فود ایرانی  با شرط خلوت بودن یا حداقل ۳۰ دقیقه است یا دریافت غذایی که یک ساعت قبل آماده شده و در گرم خانه فست فود منتظر مشتری است.
در یک برنامه مستند از ارزیابی شعبات KFC در خارج از کشور به وضوح از عدم عرضه مواد غذایی که بیش از ۱۰ دقیقه از زمان طبخ آنها گذشته به مشتریان نمایش داده می شد و این مواد غذایی در کمک به افراد بی بضاعت به مراکز مربوطه تحویل می شدند نه برای فروش.

مک دونالد برای افتتاح یک شعبه در شهر مسکو حدود یکسال کار تحقیقی و بعد از حتی کشت سیب زمینی با بذرهایی که از اروپا به یکی از مزارع نزدیک مسکو انتقال داده بود ؛ اقدام به راه اندازی شعبه نمود !!! ما هم برای راه اندازی یک شعبه با نام مک دونالد فقط لوگوی شرکت را برداشته و قدری به دکوراسیون سالن می پردازیم و ….

در حالیکه مدیر ارشد خودرو ساز ژاپنی یا امریکایی یا اروپایی از فراخوان صدها دستگاه خودرو به مراکز سرویس برای رفع اشکالی جزیی، در تلویزیون یا دیگر رسانه های عمومی عذرخواهی می کنند در کشور ما خودروسازان حتی از قبول اشکال در خودرهایی که در پمپ بنزین آتش می گیرند و خساراتی را ببار می آورند امتناع کرده و مالک را مقصر می دانند و حتی اگر می توانستند به جرم تخریب نام کمپانی بر علیه وی اعلام جرم نیز می کردند.
اگر حرفی برای گفتن نداریم بهتر است ساکت باشیم.