Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم


یاد این جمله از روبن داریو افتادم:
«اولین بار دیوانه‌وار عاشق ونیز شدم. امروز که آن را دیدم هم فکر می‌کنم عاشقش هستم ولی اگر قرار بر ازدواج باشد، ازدواجمان مصلحتی خواهد بود.»
 
دیدن شهرها و کشورهای جدید مثل خیلی از اولین دیدار آدم‌ها می‌تونه یه حس شادی توأم با سرخوردگی خفیف یا شدید داشته باشه.
انگار جذابیت ماجرا اغلب اوقات تو ابهام و جست‌وجو کردنه نه تو به دست آوردن و از نزدیک ملاقات کردن.
 
چون وقتی چیزی رو از نزدیک می‌بینیم سعی می‌کنیم قطعات اون تصویر رو با چیزی که در ذهن خودمون ساخته بودیم تطبیق بدیم. از اونجایی که این قطعات پازل به طور کامل روی‌هم چفت‌وبست نمیشه، یه سرخوردگی مقطعی رو احساس می‌کنیم.
 
شاید این احساس سرخوردگی همیشگی نباشه اما چیزی که می‌تونه همیشه در تجربیات سفرهای مختلف اتفاق بیفته اینه که ظاهر اون شهر کنار میره و باز هم زندگی با همون معنا و مفهومی که پیش از ورود به این مکان تازه تصور میشده، خودش رو نشون میده.
 
سفر کردن می‌تونه فرصتی برای بازبینی این دیدگاه ایجاد کنه یا مهرتاییدی به جهان‌بینی قبلی بزنه. مهم اینه که وقتی از تفاوت‌های ظاهری یک کشور جدید فاصلۀ ذهنی می‌گیریم، چیزی که خودآگاه یا ناخودآگاه ما رو به سمت خودش می‌کشونه یه چیزی از جنس معنای زندگیه.
 
و به همین دلیل شاید بزرگ‌ترین اشتباهی که در مورد کشورهای جدید می‌کنیم این باشه که انتظار داشته باشیم نهایتاً به چیزی مهم‌تر از معنای زندگی، معنای انسانیت و در کل معنای بودن خودمون برسیم.
 
البته میزان اشتباه کردنمون هم می‌تونه وابسته به احساسی باشه که باهاش وارد فضایی تازه شدیم.
وقتی حس خوبی داریم، به دیدن جاهایی میریم که این احساس خوب رو تشدید کنه و وقتی احساس ناخوشایندی داشته باشیم، با سوگیری بیشتر و بدبینی آگاهانه‌تر به همه‌چیز نگاه می‌کنیم و این نگاه در نوع قضاوت‌مون می‌تونه تأثیر زیادی داشته باشه.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟