Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی مدیریت منابع‌: ظرفیت جذب منابع و پرورش آنها


من این کار را زیاد انجام می‌دادم. هنوز هم انجام می‌دهم؛ اگرچه بسیار کمتر شده است. امیدوارم بتوانم دیگر این کار را انجام ندهم. یکی از مثال‌هایش را اگر بخواهم بنویسم، به ترم‌های ابتدای دانشجو بودنم برمی‌گردد.

در دو سال نخست، هر چه منبع برای دروس تخصصی می‌یافتم جذب می‌کردم و در تلاش بودم که از تمامی آن‌ها استفاده کنم. کتاب‌خانه‌ام را پر از کتاب‌های مرجع مختلف کرده بودم. برای هر درس، حداقل دو کتاب مرجع داشتم. به کتاب هم بسنده نمی‌کردم؛ ساعت‌ها فیلم آموزشی نیز داشتم.

شاید تنها عاملی که باعث می‌شد نسخه‌ی چاپی کتاب‌های مرجع بیشتری را تهیه نکنم، قیمت آن‌ها بود. باز هم کوتاه نمی‌آمدم و نسخه‌ی الکترونیک آن‌ها را – متاسفانه به روش غیرقانونی – تهیه می‌کردم.

اهمیت انتخاب کردن منابع را در یادگیری، درک نکرده بودم. چون نمی‌خواستم انتخاب کنم، سعی می‌کردم به همه‌ی آن‌ها مراجعه کنم. خود را با این جمله که شاید یکی از این کتاب‌ها مبحثی را به خوبی و به اندازه‌ی کافی توضیح نداده باشد، توجیه می‌کردم و به کارم ادامه می‌دادم.

البته که همین‌طور است. یک کتاب قرار نیست در همه‌ی مباحث فوق‌العاده عمل کرده باشد. اما درک این نکته هم لازم است که برای هر مقطعی، مراجعه به چه مقدار از منابع لازم است.

نتیجه‌ی کارم را هم می‌شود حدس زد. این کارم، بیش از این که به افزایش عمق دانش من کمک کند، منجر به استهلاک می‌شد. نمی‌توانستم به همه‌ی آن‌ها برسم. با استانداردهای کمال‌طلبانه‌ای که برای خودم تعیین کرده بودم، متعاقبا سرخوردگی را تجربه می‌کردم (استاندارد من هیچ‌وقت نمره نبود. استاندارد احمقانه‌ی منِ آن‌زمان، تا حد ممکن همه‌چیز را در مورد آن مبحث دانستن بود).

من از همان ابتدا، در با هم به جلو بردن دو پای اهداف و منابع اشتباه کرده بودم. پای منابع را بیش از حد جلو برده بودم و پای اهداف در سر جای خود مانده بود (بدون این که واقعا به این کار نیازی باشد).

بهتر بخواهم بگویم، پای اهداف را در جای اشتباهی می‌خواستم بگذارم. من اصلا با توجه به کارم و آینده‌ی شغلی‌ام به آن درجه از عمق در آن دانش‌ها نیازی نداشتم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟