Menu
نویسنده مطلب : سامان عزیزی

مطلب مورد بحث:

اثر آیکیا | دلبستگی به آن‌چه خود ساخته‌ایم


مثال از اثر آیکیا:

سال اولی که تونستیم یک دفتر کار برای شرکت دست و پا کنیم برای خرید میز و مبلمان محدودیت های زیادی داشتیم. خبردار شدیم که در انبار یکی از آشنایان یک میز کامپیوتر استفاده نشده هست که میتونیم بیاریم شرکت و ازش استفاده کنیم.

وقتی میز به دستمون رسید دیدم که با یک بسته ی مکعب شکل مواجهم که هیچ شباهتی با میز کامپیوتر نداره.

خلاصه با یکی از همکاران شروع کردیم به مونتاژ کردن میز. تقریباً یک نصف روز مشغول سرپا کردن این میز بودیم. خیلی پیچیده بود:) .یادمه هوا خیلی گرم بود و تا این پروسه رو تموم کردیم چند صد سی سی عرق ریخته بودیم!

بعد از اون هم هر وقت پشت اون میز مینشستم احساس عجیبی داشتم.(فقط نمیدونم چرا مثل دن اریلی به فکرم نرسید اسمشو بذارم اثر آیکیا:)  )

یکی دو سال بعدش مبلمان شرکت رو عوض کردیم ولی وقتی اون میز رو داشتن میبردن انگار تکه ای از وجودم رو میبردن.

مثال از بی توجهی به اثر آیکیا:

یکی از فرآیند های داخلی شرکت ما می بایست هر چند وقت یکبار بازبینی و بروزرسانی میشد. در گذشته های دورتر معمولاً این کار رو خودم انجام میدادم و یا حداکثر یکی از همکاران رو مشارکت میدادم.

تا جایی که خاطرم مونده، اکثر مواقع مقاومت و جبهه گیری زیادی از طرف همکارانی که در این فرایند دخیل بودند وجود داشت(بخصوص در یکی دو ماه اولِ هر بازبینی) و این مقاومت ها، مسائل و مشکلات مختلفی رو به وجود می آورد.

پایانِ مثالِ بی توجهی به اثر آیکیا.

بعد از چندین بار بازبینی و تحمل مشقّات زیاد، به ذهنمون رسید که همه ی همکارانی رو که در این فرایند دخیلند در بازبینی ها مشارکت بدیم. خودتون با توجه به این درس باقی ماجرا رو میتونین حدس بزنین. برای حل مقاومتها و جبهه گیری ها، مثل آبِ روی آتیش عمل کرد.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟