Menu
نویسنده مطلب : امیر فراهانی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


نام کسب و کار

بازگردانی ضایعات MDF و محصولات مشابه

شرح مختصر کسب و کار

 فیبر با ضخامت و تراکم های مختلف(MDF – Medium Density fibreboard) عموما از ترکیب الیاف چوب و چسب اوره فرمالدهید براثر فشار و حرارت درست میشود. و مهمترین و همچنین هزینه بر ترین قسمت این فرایند ، بخش تولید الیاف چوب است که حتی فقط بخاطر همین بخش بسیاری از کشورها توانایی تولید MDF را ندارند(بااینکه کشور ما به این مهم دست پیدا کرده اما میزان واردات این کالا همچنان زیاد است.) و علاوه بر این اگر یک بازدید مختصری از کارگاه های برش کاری و ساخت کابینت و کمدهای مختلف از MDF بیندازیم متوجه میشویم که بازمانده ی کار آن ها به طور باورنکردنی ای سوزانده میشوند!(بدلیل حجم زیاد و نداشتن ارزش(کسی براشون پولی پرداخت نمیکنه)
در این کسب و کار MDF های ضایعاتی رایگان جمع آوری میشوند(به جز هزینه باربری) و طی فرایندی(که توضیح آن از بحث این متن خارج است.) الیاف چوب استخراج میشوند و به ترتیب کیفیت الیاف خارج شده میتوان از آنها در صنایع کاغذ،کارتن،بازتولید MDF و تمامی صنایعی که از مواد سلولزی استفاده میکنند استفاده شود. و برکسی پوشیده نیست که چقدر دنیا از کمبود منابع سلولزی رنج میبرد.

ارزش ایجاد شده ی این کسب و کار

از ضایعات دورریختنی ، محصولی بدست می آید که ارزشی معادل چوبِ فراوری(!) شده است.
برای ساخت کاغذ و MDF نه دیگر کاغذی نیاز است و نه دیگر خط تولیدی که از چوب خام الیاف مورد نیاز را تولید کند.(همونطور که گفتم کلیم هزینه بره)

صنعت این کسب و کار

صنایع مواد سلولزی

شرح بازارهای هدف،بالقوه و آماده

بازاربالقوه:تمامی کارخانه هایی که برای تولید محصول خود نیاز به الیاف چوب داشته باشند.
بازارآماده:کارخانه هایی که علاوه بر نیاز داشتن به الیاف چوب ،پذیرش تغییر فرایند تولید را نیز داشته باشند
بازارهدف: کارخانه های کارتن سازی (بدلیل مهم بودن اندازه الیاف چوب بدست اومده تمرکز بر روی قسمتی از بازارآماده سبب ریشه انداختن کسب و کار میشود.)

تحلیل بازار

ضرورت محصول از نگاه بازار
باتوجه به سختی های تهیه چوب و همچنین هزینه ی فرایندهای تبدیل چوب به الیاف آن   ضرورت این کسب و کار کاملا قابل درک است.
اندازه بازار
با تحقیق وسیع در داخل کشور فرد یا سازمانی را پیدا نکردیم که کاری مشابه آن انجام دهد و باتوجه به حجم ضایعات و نیاز کارخانه های بزرگی که تعدادشان کم نیست ، حالا حالاها جای کار داره.
محدوده قیمت
کیلویی بین ۷۰۰ الی ۱۲۰۰ تومان
(حتی کمتراز ضایعات کاغذ!)
این قیمت پایین به دلیل آن است که کسب وکار ما هزینه ی مواداولیه نمیکند و فقط هزینه ی اندکی صرف جداسازی الیاف چوب میشود.
منحصر به فرد بودن
همونطور که اشاره کردم ما(!) فرد یا سازمانی که کاری مشابه این انجام دهد پیدا نکردیم.
فرصت عرضه محصول
معیاری که میتوان آن را برای مشتری سفارشی کرد اندازه و کیفیت الیاف ها هست که برای اندازه بخش های پایانی و برای کیفیت مواد ورودی رو باید تغییر داد که برای اولی حداکثر دوهفته و برای دومی یک یا دو روز زمان نیاز است.
سرمایه اولیه
بسته به حجم کار میتواند سرمایه اولیه متفاوت باشد اما برای تولید روزانه ۱ تن الیاف نیازمند ۲ وانت،فضای ۵۰۰ متری و ساخت خط بازیافت که حدود ۴۰-۵۰ میلیون تومان میشود.
پتانسیل عرضه محصولات
میتوان برای مجموعه ای از مشتریان که بخش عمده ای از آن ها را تشکیل میدهند مراحل دیگری بر فرایند افزود و محصول خاص آنها تولید شود.
عمرمحصول
تازمانی که از الیاف چوب استفاده میشود و ضایعات چوب بی ارزش است این کسب و کار رونق خواهد داشت.

پیش بینی فرصت طلبی ها از این کسب و کار

این فرصت طلبی به احتمال زیاد در خط بازیافت میتواند صورت بگیرد به نحوی که برای جداسازی الیاف چوب از موادی استفاده شود که به الیاف آسیب بزند یا چسب و دیگر مواد موجود را ازبین نبرد و الیاف با کیفیت خارج نشود.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟