Menu
نویسنده مطلب : مهراد راستین

مطلب مورد بحث:

افزایش عزت نفس و هنر بازخورد گرفتن درست


به نظرم آدم باید به بازخورد خودش از خودش وزن صد برابر افراد دیگر قرار بده در اکثر موارد چون ما آدم ها قابلیت  داریم تا موضوعات را بسنجیم و به خودمان بازخورد منصفانه بدهیم اما باید کمی هم سعی داشته باشیم و همش ذنبال بازخورد سایر افراد نباشیم .

موارد خیلی محدودی هستن که آدم واقعا نیازمند اینه که از دیگران بازخورد بگیره مثل اینکه از استاد خودتون توی هر زمینه ای مثل ورزش یا موسیقی با درس بازخورد بگیرین. به نظرم بازخورد گرفتن حتما باید از یک آدمی باشه که منطقی و منصف باشه و در نظر داشته باشید این آدم مثل یک داور در زمین زندگی به خوبی عمل میکنه. در نظر داشته باشید وقتی در جمعی شما را به خاطر کم و کاستی تحقیر کنن قطعا این بازخورد بی ارزش هست. یعنی از نظر شما باید بی ارزش باشه. اگه شما به حرفی که افراد میزنن منطقی نگاه کنید که حرف آن ها اشتباهه هیچ ضربه ای به شما وارد نخواهد شد. اما به شرطی که از قبل خودت رو کاملا بشناسی و خودتو تحلیل کرده باشی از قبل و برای خودت اثبات شده باشه که چه آدمی هستی و برای خودت کسی هستی و ارزش هات رو بشناسی. اونوقته که دیگه نمیتونن هیچ آسیبی بزنن وبعد یه مدت خسته میشن میبینن دیگه فایده ای نداره این آدم به حرف ما اهمیتی نمیده. 

به نظرم خیلی بحث مهمی هست. برای خودم بارها پیش اومده که بازخورد سایر افراد از من زندگی من رو تغییر داده. برای مثال بازخورد ظاهری افراد باعث شد که بسیار اعتماد به نفسم کم بشه ولی بعد از یه مدتی دیدم که اولا این زمینه، چیزی نیست که مردم بخوان آدمارو از اون قضاوت کنن و دوما اینکه نه تنها هیچ مشکلی در این ضمینه نداشتم بلکه برتری هم داشتم. شاید دلیلش این بود که به قضاوت های منفی بیشتر توجه میکردم و خودم دشمن خودم شده بودم جای اینکه سمت خودمو بگیرم. حالا این یه مثالشه دوستان.

این رو هم مد نظر داشته باشید که اگه به بازخورد های اشتباه افراد زیاد از حد اهمیت بدین کم کم باور میکنین که شبیه حرف های اونا هستین و واقعا هم تبدیل میشین. من نظرم اینه که در اکثر زمینه ها نیاز به بازخورد درونی داریم تا بیرونی. در هر موردی هم نباید به هیچ عنوان از فردی که استاد یا حرفه ای کامل نیست بازخورد بگیریم.

این را هم مطمئن باشیم که قبل از بازخورد گرفتن از این که فرد بد خواه ما نیست و خیر خواهمونه آگاه باشیم و در کنار اون علم کافی هم داشته باشه چون فقط نیت خیر کافی نیست. 

در کل هم بیشتر به بازخورد درونی روی بیارین.