Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

کدام توالت را انتخاب کنم؟ | دن اریلی


* موضوعی که با خوندن این درس برای من تداعی شد, مفهوم همسایگی بود که در کتاب پیچیدگی محمدرضا باهاش آشنا شدیم.

این مفهوم زمانی به‌کار میره که تصمیم و رفتار سایر افراد روی تصمیم‌های ما تاثیر می‌گذاره.

مثلا مثالی که در کتاب بیان شده این هست که یک سفره‌خانه‌ی سنتی جمعه شب‌ها موسیقی زنده پخش میکنه و شصت نفر ظرفیت داره, اما صد نفر مشتری وفادار داره؛

حالا یک شخص که قصد داره هفته ی جاری به سفره خانه بره چه محاسبات و پیش‌بینی‌هایی انجام میده که حتما جای خالی گیرش بیاد. و البته تصمیمش به تصمیم و رفتار سایر مشتری‌ها بستگی داره.

و یا در مثال درس, تصمیم ما به تصمیم افراد دیگری که قبلا از توالت استفاده کردند ربط داره.

مثالهای از این دست بسیار زیاده, مثل تصمیم همزمان همه‌ی رانندگان برای رفتن از  لاین پرترافیک به لاین خلوت‌تر.

و یا هنگام سفرهای آخر هفته همه فکر می‌کنند اگر شش صبح حرکت کنند خلوت‌تره و زودتر به مقصد می‌رسند؛ اما در اون ساعت, نسبت به ساعت هشت صبح که همه فکر می‌کنند شلوغ‌تره, ترافیک بیشتری ایجاد میشه (این مثالها رو از کتاب پیچیدگی نقل کردم).

و همونطور که توی کتاب بیان شده در مورد تصمیماتی از این دست, در لحظه‌ی تصمیم‌گیری گزینه‌ی درست و غلط وجود نداره, و تنها پس از تصمیم گرفتن هست که مشخص میشه که آیا تصمیمِ گرفته شده درست بوده یا نادرست.

* یکی از مثالهایی که الان به ذهنم میرسه اینه که وقتی با دوستانم می‌رفتیم مترو, معمولا اونایی که  “باتجربه‌تر”  بودن میگفتن بریم واگن آخر یا اول (که از ورودی دورتر بود) چون اونجا خلوت‌تره؛ که خب اکثر اوقات پیش بینی‌هاشون اشتباه از آب درمیومد.

به طور کلی من با دن اریلی موافقم که عموم مردم فقط یک لایه جلوتر رو می‌بینن و بنابراین کافیه که کمی تحلیل کنیم و پیچیده‌تر فکر کنیم تا بتونیم تصمیم درست‌تری بگیریم. ( البته اینجا یه مشکل دیگه هم بوجود میاد و اونم اینه که همه‌ی ما معمولا خودمون رو جدا از عموم مردم می‌دونیم :))

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟